Gaz do zapalniczek i jego cechy

Zapalniczki zazwyczaj napełniane są butanem. Na rynku istnieje bardzo wiele ich rodzajów, jednak te butanowe są znacznie bardziej wydatne niż pozostałe. 

Dodatkowo możemy w łatwy sposób z nich korzystać, naprawiać i napełniać.

Typy zapalniczek butanowych

Istnieją różne rodzaje zapalniczek butanowych. Są produkowane w inny sposób, zgodnie z potrzebami i pragnieniami różnych klientów. W niektórych zapalniczkach butanowych znajduje się kryształ piezoelektryczny. Ten kompresor jest wciskany przyciskiem. Przycisk wytwarza ciśnienie na sprężarce, a sprężarka pomaga zapalić gaz tworząc łuk elektryczny. Możemy jednak zasadniczo wyróżnić trzy główne rodzaje: zapalniczki żarowe z butanem, elektroniczne zapalniczki butanowe oraz klasyczne zapalniczki.

Zapalniczki żarowe to narzędzia wytwarzające płomień używane do różnych celów. Szczególnie dedykowane są do zapalania cygar, jednak są też wykorzystywane przez barmanów i kucharzy. To swego rodzaju mini palniki. Niektóre z nich mogą nawet osiągnąć temperaturę lutowania metali. W zależności od modelu i materiałów użytych do budowy mogą osiągnąć naprawdę wysokie temperatury. Zapłon płomienia można wykonać ręcznie lub elektronicznie, co zależy również od modelu zapalniczki.

gaz do zapalniczek ronsonElektroniczne zapalniczki butanowe są zazwyczaj małe i przenośne. W przeciwieństwie do zapalniczek żarowych te modele są generalnie ograniczone do użycia tylko do odpalania takich rzeczy jak papierosy czy cygara.

Te zapalniczki używają również butanu jako paliwa, tylko zapłon odbywa się za pomocą mechanizmu elektrycznego. Zalety takich zapalniczek są takie, że zapłon można wykonać bardzo łatwo, a część elektryczną można naładować lub wymienić na baterie.

Klasyczne zapalniczki są najczęściej używanymi zapalniczkami wśród palaczy. Są to zwykle bardzo lekkie i tanie.

Mechanizm działania tych zapalniczek jest bardzo prosty: krzemień tworzy iskrę, która zapala gaz. Niektóre modele można łatwo napełnić płynem butanowym. Części zapalające można również zastąpić lub zmodyfikować zgodnie z preferencjami użytkownika. Ponieważ są one zazwyczaj tanie i bardzo łatwo dostępne, trudno jest znaleźć palacza, który z nich nie korzystał.

Zastosowania zapalniczek butanowych

Zapalniczki tego typu nie są przeznaczone jedynie do zapalania papierosów. Mogą również być wykorzystywane do nietypowych celów. Przykładem może być mocowanie rur miedzianych. Hydraulicy używają zapalniczek butanowych do lutowania lub naprawiania miedzianych rur. Miedź ma niską temperaturę topnienia i dlatego czasami zapalniczka jest wystarczająca do jej stopienia i lutowania.

Zazwyczaj jednak przydają się one kucharzom i barmanom. Za pomocą zapalniczek można karmelizować cukier na deserach. Możemy sprawić, że polewy czekoladowe będą bardziej błyszczące, a powierzchnia ciasta jest bardziej brązowa. Ludzie używają tych zapalniczek do topienia sera i przyrumieniania pieczonych warzyw, a także do podpalania alkoholu w drinkach.

Jak działają zapalniczki butanowe?

Proces pracy zapalniczki butanowej jest dość prosty. Naciskając przycisk uwalniamy płyn butanowy. Ten ciekły butan umieszcza się w zamkniętej komorze. Jest przechowywany głównie w parze o wąskim strumieniu. Następnie się go zapala wykorzystując iskrę.

Cechy gazu do zapalniczek

Zapalniczki zasilane skroplonym gazem zazwyczaj są napełniane butanem. To gaz, który jest nierozpuszczalny w wodzie. Występuje w ropie naftowej. Dzięki odpowiedniej obróbce jest on przechowywany wewnątrz zapalniczki w stanie skroplonym. Jest on bardzo łatwopalny.

Niektóre zapalniczki są zasilane również benzyną. W Polsce znane są one jako zapalniczki zippo, od nazwy firmy która zasłynęła ich produkcją. Ich płomień powstaje w wyniku spalania benzyny, która jest przechowywana na absorbującym materiale takim jak knot.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Orka – Hurt.