Jak wybrać najlepsze drzwi drewniane?

Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę każdego domu. To właśnie one widziane są jako pierwsze przez nowo przybywających gości, zostawiając w ich głowie konkretne pierwsze wrażenie. To, czy drzwi wyglądają na mocne i solidne, czy raczej słabe i łatwe do zniszczenia może mieć też wpływ na bezpieczeństwo domowników. Drzwi domowe to oczywiście również drzwi wewnętrzne, oddzielające od siebie pomieszczenia i zapewniające prywatność w każdej sytuacji. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli drzwi, jak i również materiałów, z których mogą zostać wykonane. Stalowe, aluminiowe, plastikowe, drewniane – każde z nich mają zarówno wady, jak i zalety. Najpopularniejszymi i niewątpliwie najbardziej trwałymi są jednak niezmiennie drzwi drewniane. Jak jednak wybrać te najlepsze?

Podstawowe zalety drzwi drewnianych

Drewno znajduje w budownictwie bardzo wiele zastosowań. Dzięki swojej plastyczności podczas obróbki, oraz wytrzymałości i walorom estetycznym produktów końcowych drewno stanowi jeden z najlepszych materiałów budowlanych oraz stolarskich. Wystarczy impregnacja i zabezpieczenie lakierem, by drzwi, meble czy drewniane belki pod sufitem wytrzymały długie lata. A walory estetyczne? Te stanowią zupełnie odrębny temat.

Producenci drzwi drewnianych oferują dziś szeroki wybór rodzajów drewna, rzeźbień, wzorów i kolorów, dzięki czemu z łatwością dopasowuje się je do unikalnego charakteru domu lub wnętrza. Zwykle możliwe jest również zakupienie u stolarza innych elementów wykończenia wykonanych z tego samego materiału, co pozwala na spójne powiązanie różnych obszarów domu. Drewno, ze względu na wysoką plastyczność daje duże pole dla popisu również dla rzeźbiarzy, dzięki czemu drzwi mogą stanowić unikalny dodatek estetyczny do każdego wnętrza.

drzwi drewniane zółteDrzwi drewniane cechuje również wysoka wytrzymałość, choć warto oczywiście pamiętać, że ta jest w dużej mierze zależna od gatunku drewna, grubości drzwi oraz docelowego miejsca montażu drzwi. Drzwi zewnętrzne są zwykle około 20 mm grubsze niż te stosowane wewnątrz, co sprawia, że są bardziej solidne i odporne na negatywny wpływ pogody. Na ich trwałość wpływają także specjalistyczne lakiery stosowane do ochrony drewna przed wilgocią, mrozem czy wiatrem.

Na co zwrócić uwagę

Zalety drewnianych drzwi są dość oczywiste nawet dla osób, które nie znają się na stolarce. Mimo to warto pamiętać, że ich ostateczne cechy są uzależnione od wybranego modelu, rodzaju drewna, a nawet techniki wykonania. Decydując się więc na drzwi do domu, niezależnie od tego czy posłużą wewnątrz, czy też jako brama do świata zewnętrznego, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych wartości.

Po pierwsze, jakość. Drzwi drewniane, zwłaszcza te zewnętrzne, nie mogą być cienkie. Zwykle ich grubość wynosi około 7 cm, jednak o ostatecznej grubości deski można zdecydować samodzielnie podczas wyboru drzwi. Pamiętać należy, że drzwi stanowią pierwszą linię obrony podczas włamań – odpowiednio grube i twarde drewno pozwoli na solidne zamocowanie zamków antywłamaniowych oraz nie będzie podatne na wyłupanie zamka z drewnianej ramy. Grube drewniane drzwi to też najlepsza izolacja cieplna. Wybierając drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne sprawdź, który rodzaj drewna jest najmniej podatny na zmiany temperatury oraz jak prezentuje się jego przewodnictwo akustyczne. Podpowiadamy: im grubsze i bardziej miękkie drewno, tym lepiej.

Drzwi zewnętrzne są zwykle ocieplone warstwą pianki poliuretanowej. Odpowiada ona za jeszcze lepszą ochronę izolacyjną i akustyczną domu, jednak nie jest jedynym wyznacznikiem solidności drzwi. Warto bowiem zaznaczyć, że dużo zależy tu od wybranego designu oraz wykończenia drzwi.

Drzwi drewniane pozwalają na swobodne rzeźbienie dowolnych kształtów. Należy pamiętać jednak, że każde wgłębienie i najdrobniejszy detal może przyczynić się do osłabienia struktury drzwi. Należy zatem wybrać zaufanego stolarza, który doskonale wie jak zabezpieczyć drzwi przed ewentualnymi uszkodzeniami i surowymi warunkami atmosferycznymi bez narażania ich wartości estetycznych. Tu praktyczna i estetyczna strona muszą iść ze sobą w parze.