Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją – bezpieczne i zdrowe oczy

Okulary przeciwsłoneczne to podstawowy element ochrony oczu latem, gdy promieniowanie słoneczne staje się niezwykle intensywne i uciążliwe dla wrażliwego na słońce spojrzenia. Choć o konieczności ich noszenia wie właściwie każdy, nieczęsto zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest sięgnięcie po właściwie wyposażone okulary przeciwsłoneczne. Przyciemniona wizualnie soczewka to jeszcze nie wszystko – jeśli chcesz zadbać o właściwą ochronę oczu, terminy takie jak szkła polaryzacyjne czy filtry UV nie powinny być dla Ciebie żadną zagadką. Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, by gwarantowały najwyższą ochronę oczu?

Filtry w okularach przeciwsłonecznych

Każdy producent może umieścić na swoich okularach przeciwsłonecznych informację, że soczewki zostały pokryte filtrami UV, jednak aby mieć faktycznie pewność, że okulary zagwarantują pełną ochronę oczu warto upewnić się, czy ich szkła posiadają odpowiednie atesty potwierdzające obecność obiecanych filtrów.

Z tego też powodu nie warto kupować okularów wątpliwego, bliżej nieokreślonego pochodzenia, spotykanych najczęściej na tanich stoiskach rozstawionych w marketach, na plaży czy tanich sklepach modowych. Kupując okulary zwróć uwagę nie tylko na ich fason, kolor, styl, czy dopasowanie do najnowszych trendów – przyjrzyj się dokładnie oznaczeniom producenta, a najlepiej zapytaj sprzedawcę o dodatkowe filtry i uszlachetnienia, bo to dzięki nim ochronisz swoje oczy przed promieniowaniem słonecznym. Na jakie filtry możesz liczyć i na które z nich faktycznie warto postawić?

Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych ma za zadanie ochronę wrażliwej tęczówki oka przed Promieniowaniem UVA i UVB. Brak prawidłowego zabezpieczenia podczas przebywania na słońcu może być przyczyną ostrego zapalenia spojówek czy rogówki, a nawet oparzenia plamki, dlatego też filtrów zdecydowanie nie należy lekceważyć.

Stosowane w okularach przeciwsłonecznych filtry UV mają jednak różne kategorie, określające ilość przepuszczanego przez soczewkę światła. W pochmurne dni można postawić na filtry kategorii 1 lub 2, jednak na w pełni słoneczne dni lub do prowadzenia samochodu, kategorie 3 i 4 mogą okazać się niezbędne. Wybierając szkła warto zwrócić też uwagę na polaryzację, bo to dzięki niej unikniesz charakterystycznego dla słonecznych dni oślepienia przez światło odbijające się od lustrzanych powierzchni.

Komu potrzebne są okulary z filtrem? Właściwie każdemu, gdyż bez względu na panującą pogodę czy wrażliwość naszych oczu na światło, wszyscy jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Okulary z filtrami UV to doskonałe rozwiązanie na co dzień nie tylko w okularach przeciwsłonecznych, ale i korekcyjnych. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać filtr UV 400, blokujący zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB.

Soczewki polaryzacyjne w okularach przeciwsłonecznych

Okulary polaryzacyjne zostały stworzone po to, by niwelować jeden z największych problemów dla ludzkiego wzroku, a więc odblaski. Światło odbijające się od powierzchni wody, śniegu, masek samochodów czy mokrej drogi trafia do oka ze zdwojoną siłą, rozpraszając się na promienie poziome i pionowe. Te pierwsze są dla oka szczególnie niebezpieczne, bo to właśnie one oślepiają najmocniej i jeśli przytrafią się podczas prowadzenia samochodu czy uprawiania sportów wodnych, mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.


Zobacz ofertę okularów przeciwsłonecznych w Soczewki24 i wybierz coś dla siebie


Okulary polaryzacyjne niwelują poziome promienie słoneczne, które oślepiają oko podczas jazdy samochodem, szusowania na stoku czy opalania na plaży, ale to nie ich jedyna zaleta. Każde soczewki polaryzacyjne wyposaża się w filtry wyłapujące promieniowanie UVA, UVB i UVC, dzięki czemu chronią oczy przed wieloma przykrymi dolegliwościami oraz ogólnym zmęczeniem i podrażnieniem. Nawet najlepsze okulary przeciwsłoneczne mogą nie zapobiegać przed bardzo ostrym światłem docierającym do oczu w upalne, letnie dni. Polaryzacja radzi sobie z takim problemem doskonale, chroniąc Twoje oczy bez względu na pogodę.

Kolor soczewki okularów przeciwsłonecznych

Choć mogłoby się wydawać, że kolorowe soczewki to jedynie zabieg estetyczny pozwalający na dopasowanie okularów do swoich indywidualnych preferencji, w rzeczywistości to jakie zabarwienie szkła w okularach przeciwsłonecznych wybierzesz oddziałuje bezpośrednio na jakość Twojego widzenia w słoneczne dni.

Szare i zielone soczewki można nosić przez cały rok, jako że są to szkła uniwersalne, sprawdzające się zarówno w bardzo intensywnym słońcu, jak i w mniej słoneczny dzień. Soczewki polaryzacyjne w odcieniach brązu to dobry wybór dla kierowców, którzy wymagają, by szkła blokowały oślepiające promienie słoneczne, ale zapewniały też pełną ostrość widzenia i zachowanie wysokiego kontrastu widzianych kolorów.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o soczewkach fotochromowych, które przyciemniają się i rozjaśniają zależnie od panujących warunków nasłonecznienia oraz temperatury. Okulary takie doskonale sprawdzają się u osób z wadą wzroku, które nie chcą stawiać na pełne okulary przeciwsłoneczne i konieczność zmieniania okularów po każdym wejściu do pomieszczenia czy wyjściu na zewnątrz. Automatyczne przyciemnianie się szkieł sprawdzi się też dobrze u kierowców, którzy nie potrzebują, by okulary przeciwsłoneczne przyciemniały im widziany obraz przez cały okres jazdy.

Skuteczny filtr UV w okularach przeciwsłonecznych to podstawa – nie warto kierować się stylem ramek, jeśli okulary nie będą w stanie spełniać swojej podstawowej funkcji. Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto udać się do profesjonalnego salonu optycznego – wybór modnych oprawek jest tu równie duży, jak w sieciowych sklepach, a pewność zastosowania właściwych filtrów UV wyższa, niż w jakimkolwiek innym punkcie sprzedaży.


Dowiedz się jak zapobiegać wadom wzroku na blogu Soczewki24.