Rower trekkingowy czy rower miejski – co wybrać?

Rower może stanowić uniwersalny środek transportu. Świetnie sprawdzi się zarówno na dalekich trasach jak i podczas jazdy po mieście. Wiele osób decydujących się na zakup roweru staje przed dylematem czy wybrać rower miejski czy trekkingowy. Nic dziwnego – obecnie wiele marek oferuje uniwersalne rowery najwyższej jakości, dlatego wybór tego jedynego, odpowiedniego dla nas może być nie lada wyzwaniem.

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy jest rodzajem jednośladów idealnym na dłuższe trasy, których pokonanie będzie wymagało jazdy po nieutwardzonej drodze. Modele trekkingowe cechują się możliwością zamontowania dużej ilości osprzętu, dzięki któremu możliwe będzie zabranie na podróż sporej ilości bagażu.

rower trekkingowy

Rowery trekkingowe posiadają duże koła, zazwyczaj 29 lub 28 calowe, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie większej szybkości oraz zwrotności bez konieczności włożenia w to dużych nakładów energii. Warto pamiętać, że rowery te bardzo często są dość ciężkie, a dodatkowy osprzęt sprawia, że ich waga może oscylować w granicach nawet 18-22 kg. Jeśli planujemy zakupić rower przeznaczony do pokonywania dłuższych tras zakupmy rower trekkingowy z amortyzatorami. Jeśli jednak poszukujemy jednośladu bardziej uniwersalnego, którego będziemy mogli używać np. do jazdy po mieście zrezygnujmy z nich, gdyż niepotrzebnie będą stanowiły zbędne obciążenie. Gdzie najlepiej sprawdzą się rowery trekkingowe? Świetnie będą nam służyć podczas pokonywania leśnych ścieżek jednak warto pamiętać, że rowery te są bardzo uniwersalne, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystywać je na co dzień do jazdy po mieście.

 

Rower miejski

Rower miejski charakteryzuje się znacznie bardziej lekką i delikatną konstrukcją niż rower trekkingowy. Posiadają one dostosowaną geometrię do jazdy na krótszych trasach np. między miejscem pracy, sklepem a domem. Wygodne siodełka gwarantują komfort jazdy. Rowery miejskie posiadają również planetarne, całkowicie zabudowane piasty wielobiegowe czyli przerzutki lub potocznie nazywane biegi wewnętrzne. Przy takim rozwiązaniu łańcuch nie zużywa się szybko w związku z tym, że pracuje jedynie na dwóch zębatkach.

rower miejski

Jest to znacząca zaleta, a dodatkowo zmiana biegu nie wymaga pedałowania. Rowery miejskie są wyposażane w błotniki, które ochronią nas przed ubrudzeniem nogawek spodni, niekiedy możemy zakupić modele od razu z zamontowanym koszykiem na zakupy. Konstrukcja rowerów miejskich wręcz wymusza przyjęcie wyprostowanej pozycji co sprawia, że znacznie zwiększa się widoczność podczas jazdy. Oprócz wyjątkowych parametrów cechą odróżniającą rower miejski od trekkingowego jest jego wygląd. Obecnie w sklepach z łatwością zakupimy modele stylizowane, retro, dzięki którym będziemy mogli wyrazić swoją indywidualność. Gdzie najlepiej sprawdzą się rowery miejskie? Rowery miejskie nie sprawdzą się podczas pokonywania dalekich tras po trudniejszym, bardziej wymagającym gruncie. Ich wyposażenie jest typowo dostosowane do potrzeb miejskich dróg, a odpowiednie dodatki sprawiają, że jazda na krótkich dystansach jest wyjątkowo wygodna i komfortowa.

 

Rowery trekkingowe kontra rowery miejskie

Zarówno rowery trekkingowe i miejskie posiadają swoje wady i zalety. Przed dokonaniem zakupu koniecznie należy się zastanowić w jakich celach będziemy najczęściej wykorzystywać dany rower i sprawdzić modele oferowane w sklepach. Dopiero wtedy będziemy mogli zdecydować się na zakup odpowiedniego modelu, który będzie nam służył przez długi czas. Koniecznie zapoznajmy się ze wszelkimi parametrami danego modelu, a w razie wszelkich wątpliwości koniecznie zapytajmy sprzedawcę o pomoc. Dzięki takiej pomocy z łatwością dobierzemy coś dla siebie i zapewnimy sobie rower, którzy spełni nasze oczekiwania.