Wybór ogrodzenia leśnego – poradnik

Wybór odpowiedniego ogrodzenia jest niezwykle ważny. Jest to szczególnie istotne, gdy jest to ogrodzenie chroniące przed konkretnymi szkodnikami, na przykład ogrodzenie leśne, które ma na celu chronić dany teren przed dziką zwierzyną. Jak wybrać idealną siatkę leśną, która skutecznie ochroni dany teren przed niepożądaną obecnością zwierząt?

Czym jest siatka leśna?

Siatka leśna to rodzaj ogrodzenia, które wykonane jest z drutów poziomych i pionowych, połączonych ze sobą specjalnymi węzłami. Jest to materiał do wykonywania płotów. Jak sama nazwa wskazuje, siatka leśna najczęściej wykorzystywana jest w lasach, gdy uprawa musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed zwierzętami, które mogłyby ją zniszczyć. Ma ona także zastosowanie w sadownictwie oraz w gospodarstwach rolniczych. Bardzo często jest wykorzystywana również jako ogrodzenie działek rekreacyjnych, placów budowy oraz terenu prywatnego.

Ogrodzenie wykonane z siatki leśnej jest trwałe i trudne do uszkodzenia. Tego typu materiał do tworzenia płotów skutecznie zabezpiecza przed wtargnięciem na ogrodzony obszar zwierząt, ale także ludzi. Gruby, ocynkowany drut jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz trudny do przecięcia. Przez płot wykonany z siatki leśnej trudno przedostać się również górą, ponieważ cała konstrukcja jest delikatnie giętka. Dzięki temu taka siatka odpowiednio dobrana do przeznaczenia, jest idealnym zabezpieczeniem w dodatku w bardzo przystępnej cenie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model ogrodzenia leśnego?

Wybór siatki leśnej nie jest zadaniem tak łatwym, jakby mogło się wydawać. Wbrew pozorom na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które znacznie się od siebie różnią. Mogą mieć różną wysokość, zagęszczenie drutów oraz ich grubość. Te wszystkie czynniki wpływają zarówno na jakość siatki oraz jej żywotność, jak i na stopień ochrony ogrodzonego terenu przed niepożądanymi gośćmi w postaci dzikich zwierząt oraz osób nieupoważnionych.

Ogrodzenia leśne to doskonały sposób na zabezpieczenie przed działalnością dzikiej zwierzyny nawet dużych obszarów.

Jeśli chcesz ogrodzić jakiś teren, na przykład plac budowy, tylko tymczasowo i zależy Ci na ostrzeżeniu osób trzecich o braku wstępu na niego, to wystarczy wysoka, ale rzadka siatka z cienkiego drutu. Jednak w przypadku chęci wykonania solidnego ogrodzenia na dłużej, które będzie skuteczną ochroną dla uprawy leśnej lub rolniczej, to wybór jest już poważniejszym zadaniem. Należy sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytania, takie jak: przed jakimi zwierzętami siatka ma chronić teren, czy zimy w tym rejonie są mocno zaśnieżone oraz jakie jest ukształtowanie terenu. Wszystkie te czynniki mają duże znaczenie podczas wybierania tego typu ogrodzenia.

Różne rodzaj siatek chronią przed różną zwierzyną

Od tego, jakie zwierzęta występują w okolicy i przed jakimi gatunkami należy chronić uprawę, zależy wybór zagęszczenia i wysokości siatki. Ma to również wpływ na grubość druta, z którego jest ona wykonana. Jeśli ogrodzenie ma zabezpieczać teren przede wszystkim przed zającami, to siatka może być niska, ale od dołu, do wysokości około 80 cm musi być mocno zagęszczona. W przypadku dzików warto wybrać wysoką siatkę i wkopać ją w ziemię na głębokość około 20 cm, co pomoże zapobiec podkopywaniu się zwierząt.

W przypadku saren siatka musi być wysoka. Najlepiej, jeśli będzie miała 200-220 cm ze względu na to, że są to zwierzęta, które mogą przeskakiwać przeszkody o dużej wysokości. Ponadto, jeśli chodzi o dziki, żubry i sarny oraz rogacze to warto zainwestować w mocną siatkę wysokiej jakości. W przeciwnym razie może ona okazać się niewystarczająco silna, aby zatrzymać pędzące zwierzę o dużej masie.