Budownictwo

Zamek do drzwi wejściowych – czym kierować się przy wyborze

zamek-do-drzwi-wejsciowych

Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Jest wiele czynników wpływających na nasze poczucie bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych jest wybór odpowiednich drzwi, które poradzą sobie z potencjalnym atakiem złodzieja czy też próbą ich wyważenia. W przypadku drzwi bardzo ważną funkcję pełni zamek – to on w dużej części zabezpiecza wejście do mieszkania. Jest wiele renomowanych firm, które zajmują się produkcją specjalnych, antywłamaniowych zamków. W naszym artykule postaramy się przedstawić podstawowe informacje, które pomogą w wyborze odpowiedniego produktu. Możemy wyróżnić różne typy zamków, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Ciężko jest więc znaleźć zamek idealny, gwarantujący 100% bezpieczeństwa, ale wierzymy, że na podstawie naszych wskazówek dokonają Państwo właściwego wyboru.

Jaki zamek najlepszy?

W celu uzyskania kompleksowego zabezpieczenia przed włamaniem, specjaliści doradzają montaż dwóch solidnych zamków. Pierwszym z nich jest zamek centralny, obsługujący mechanizm ryglowania, a drugim zamek wierzchni, przykręcony do skrzydła od strony pomieszczenia. W przypadku zamka centralnego z wieloma punktami ryglowania, jest on przeważnie wmontowany na stałe w konstrukcję drzwi, przez co niemożliwa jest jego samodzielna wymiana.

Wkładka pełni bardzo ważną rolę – to one jest prawdziwym zabezpieczenie przed włamaniem.

Możliwa jest natomiast wymiana wkładki bębenkowej. Wkładka pełni bardzo ważną rolę – to one jest prawdziwym zabezpieczenie przed włamaniem. W przypadku jej uszkodzenia bądź zgubienia klucza, istnieje możliwość sprawnej wymiany tego mechanizmu. Rozróżniamy trzy klasy wkładek – 0,1 oraz 2. Najsolidniejsze są wkładki klasy 2, i właśnie one zalecane są wszystkim posiadaczom mieszkań oraz domów. Stanowią one najlepsze zabezpieczenie przed włamaniem.  Cześć z nich posiada hartowane elementy, które chronią zamek przed przewierceniem, a dodatkowe zapadki uniemożliwiają posłużenie się wytrychem.