Akcesoria do grillowania, które musisz mieć

Wydawać by się mogło, że do gotowania na świeżym powietrzu potrzebny jest tylko grill. Nic bardziej mylnego! Aby z grillowania czerpać więcej, rozszerzyć możliwości samego grilla i przekształcić ogródek w pełni funkcjonalną kuchnię na świeżym powietrzu potrzebne są akcesoria do grillowania.

Poza usprawnieniem przyrządzania potraw w dużym stopniu wpływają też na bezpieczeństwo. Wśród szerokiej gamy akcesoriów znajdziemy takie, które ochronią przed poparzeniem, ułatwią przenoszenie i przewracanie potraw na ruszcie, a także pomogą w czyszczeniu grilla.  

Akcesoria ochronne

Podstawą podczas grillowania jest bezpieczeństwo. Przed rozpaleniem ognia należy ubrać fartuch ochronny odporny na wysokie temperatury, który zabezpieczy przed tryskającym, gorącym tłuszczem, a w efekcie przed poparzeniem. Fartuch poza funkcją ochronną, jest też bardzo praktyczny. Kieszenie na akcesoria i przyprawy pozwalają mieć wszystkie narzędzia pod ręką, co wpływa na skrócenie czasu przygotowywania potraw.

Przed grillowaniem należy zaopatrzyć się także w rękawice ochronne, najlepiej pięciopalczaste, aby zapewniły zarówno świetną zręczność i chwytliwość. Rękawice do grillowania są najczęściej odporne na wysokie temperatury i przede wszystkim niezbędne dla każdego grillującego.

Kamień do pizzy

Wiele osób z pewnością podejmowało próbę przyrządzenia pizzy jak z ulubionej restauracji. Często jednak kończy się to niepowodzeniem, bo domowy piekarnik nie posiada funkcji podobnych do restauracyjnych pieców. Rozwiązaniem, dla wielu wcześniej nieznanym, jest przyrządzenie pizzy na ogrodowym grillu. To wszystko za sprawą kamienia do pizzy, który kładzie się na ruszt. Kamień to materiał, który wchłania wilgoć z ciasta i sprawia, że pizza jest chrupiąca na zewnątrz i miękka w środku. Jest to sposób bliski wykorzystywaniu profesjonalnych pieców do pizzy. Wytrzymałość materiału sprawia, że kamień nie kruszy się, ani nie pęka pod wpływem wysokich temperatur.

Termometr do potraw

Niezbędnym narzędziem do grillowania jest nic innego jak termometr do potraw. Pozwala on monitorować stopień wypieczenia potrawy, dzięki czemu możesz ocenić stopień wypieczenia mięsa bez rozcinania go. Szybki i dokładny odczyt sprawi, że już zawsze Twoje potrawy będą smaczne i idealnie wypieczone. Termometr do potraw zdecydowanie ułatwia grillowanie, a wyposażyć się w niego powinni zarówno doświadczeni, jak i początkujący fani grillowania.

Sztućce do grilla

grill akcesoria

Absolutny must have przy grillowaniu to zestaw sztućców do grilla, czyli szczypce, łopatka, nóż grillowy i pędzel. Wszystkie akcesoria do grillowania są odporne na działanie wysokich temperatur, a większość z nich ma ergonomiczny uchwyt umożliwiający łatwe zawieszenie narzędzi na haczyku.

  • Przed grillowaniem potraw należy odpowiednio naciąć mięso, odpowiednim narzędziem do tego jest nóż grillowy, który dzięki precyzyjnemu ostrzu poradzi sobie z każdym kawałkiem.
  • Szczypce do grillowania zapewniają bezpieczny chwyt, przez co potrawy nie wyślizgują się.
  • Łopatka natomiast idealnie sprawdzi się do przekładania potraw i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.
  • Pędzel do marynowania mięsa to narzędzie, które znacznie ułatwia grillowanie. Dzięki niemu naniesiesz marynatę na poszczególne potrawy już na grillu, bez potrzeby wcześniejszego przygotowania i brudzenia rąk.

Szczotka do czyszczenia grilla

O ile samo grillowanie jest przyjemne, to jego sprzątanie do najprzyjemniejszych nie należy. Z pomocą przychodzi takie narzędzie jak szczotka do czyszczenia. Szybki sposób na pozbycie się z grilla wszelkich brudów i osadów. Umożliwia też łatwe usunięcie przypieczonych resztek jedzenia. Szczotka do czyszczenia grilla zdecydowanie ułatwi i przyśpieszy sprzątanie po grillowym spotkaniu. Specjalnie zaprojektowany kształt szczotki sprawi, że dotrzesz nią nawet do trudno dostępnych miejsc, co nie udaje się przypadku użycia zwykłej szczotki. Specjalne włosie szczotki nie uszkadza powłoki grilla, dzięki czemu będzie Ci służył na długie lata.

Akcesoria do grillowania – co kupić?

Akcesoria do grilla nie tylko ułatwiają gotowanie, ale także sprawiają, że staje się ono o wiele bezpieczniejsze. Dzięki nim czas spędzony na wspólnym grillowaniu będzie jeszcze przyjemniejszy. Wysoka jakość wykończenia akcesoriów do grilla sprawi, że będą Ci one służyły na długie lata. Większości narzędzi nie musisz chować po sezonie grillowym, bo możesz również wykorzystać je podczas codziennego gotowania w domu.