Co można zrobić z jagodami goji we własnym ogrodzie?

Owoce goji, czyli inaczej kolcowoju chińskiego, choć pochodzą z dalekiej Azji, to szturmem zdobyły polski rynek i znalazły należne im miejsce w kategorii superfoods, czyli nieprzetworzonej, naturalnej żywności, wyjątkowo bogatej w składniki odżywcze. Te cieszące się coraz większą popularnością owoce z łatwością możemy uprawiać w swoich ogródkach i warto to zrobić, by móc cieszyć się zdrową żywnością na wyciągnięcie ręki.

  1. Jagody goji, czyli właściwie co?

Te przypominające swoim kształtem małe, czerwone papryczki owoce, idealnie zaadaptowały się do polskich warunków klimatycznych, co ułatwia ich uprawę i sprawia, że zarówno wśród ogrodników amatorów, jak i profesjonalistów cieszą się one dużym uznaniem, dzięki czemu coraz częściej możemy zobaczyć je w polskich ogródkach, czy też działkach. Decydując się na posadzenie w swoim ogrodzie sadzonek jagód goji, warto być świadomym, że choć ich uprawa jest stosunkowo łatwa, to jednak pierwszych owoców możemy się spodziewać nie wcześniej niż w drugim lub trzecim roku od ich zasadzenia. Okres dojrzewania tych owoców przypada natomiast na trzy miesiące, od sierpnia do października włącznie. Warto wiedzieć, że jagody goji są bardzo podatne na uszkodzenia, dlatego też najlepiej będzie dokonać ich zbioru za pomocą strząśnięcia z krzewów.

jagody goji z własnych sadzonek w ogrodzie

  1. Właściwości zdrowotne jagód goji

Właściwości zdrowotne tych niepozornie wyglądających na pierwszy rzut oka owoców, są dla naszego organizmu wprost nieocenione. Dzięki dużej zawartości mikroelementów jak: cynk, żelazo, selen, miedź, czy fosfor oraz zawartości takich witamin jak: witamina B1, B2, B6, C, czy E korzystnie wpływają one na nasz układ odpornościowy, obniżają poziom glukozy we krwi, przeciwdziałając przy tym powstaniu cukrzycy, regulują prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wspierają proces odchudzania poprzez usprawnienie metabolizmu, czy też zapobiegają procesom starzenia, co może być mniej inwazyjną alternatywą dla zdobyczy medycyny estetycznej, w przypadku osób chcących jak najdłużej zachować młody wygląd.

śniadanie z jagód goji z ogrodu

  1. W jakiej postaci spożywać owoce goji

W zależności od naszych preferencji jagody goji możemy spożywać zarówno na surowo, jak i suszone, ponieważ w każdej z tych postaci zachowują one swoje cenne, zdrowotne właściwości. Możemy je stosować jednakowo do domowych wypieków, dodać do porannego musli i owsianki, czy też pić w postaci ziołowych herbat i soku – zdrowego, bo bez grama cukrów, czy konserwantów. Pamiętając o cennych właściwościach tych przypominających w smaku żurawinę owoców, warto wiedzieć, że nie należy przekraczać dziennej dawki ich spożycia, która wynosi od 5 do 12 gram.

Decydując się na zasadzenie w swoim ogródku sadzonek jagód goji, możemy być pewni, że podjęliśmy dobrą decyzję. Dzięki swoim niezliczonym właściwościom zdrowotnym owoce goji  z powodzeniem mogą zastąpić domową apteczkę, a my możemy być spokojniejsi, że w prosty sposób zadbaliśmy o zdrowie swoje i swoich najbliższych.