Czym różnią się: waga magazynowa, a waga etykietująca?

Wagi są wykorzystywane niemal w każdym przedsiębiorstwie. Są one konieczne do m.in. ważenia produktów, przygotowania wysyłki czy zamówienia, lub też wyceny. Obecnie na rynku znajdziemy wiele wag różniących się od siebie parametrami, wielkością, kształtem czy przeznaczeniem. Warto znać różnicę pomiędzy modelami dzięki czemu będziemy mogli lepiej orientować się co oferuje nam rynek.

Waga etykietująca

Waga etykietująca niekiedy nazywana metkującą zazwyczaj wyposażona jest w zabudowaną drukarkę, dzięki temu zarówno klienci jak i obsługa sklepu może wydrukować potrzebną etykietę. Współcześnie każdy robiący zakupy przywykł już do samodzielnej obsługi wagi etykietującej np. kupując owoce w markecie. Wagi te jednak bardzo często wykorzystywane są do usprawnienia obsługi przez personel sklepu. Dzięki temu możliwa jest sprawniejsza i bardziej efektywna praca. Waga etykietująca jest zazwyczaj urządzeniem wielofunkcyjnym. Zajmuje niewiele miejsca i umożliwia zważenia zarówno bardzo małych jak i większych produktów. Wykorzystując wagę tego typu możemy zaprogramować etykiety, zapisać kody produktów, a także w razie konieczności posłużyć nam może do uzyskania konkretnych informacji podczas prowadzenia sklepu. Wagi etykietujące wyposażone są w czytelny wyświetlacz, powierzchnię do ważenia, która w zależności od modelu może znacząco różnić się wielkością. Możliwość połączenia wagi w systemie sklepowym usprawnia również proces sprzedaży przy samej kasie fiskalnej, wymagając jedynie odczytania kodu kreskowego z wydrukowanej i naklejonej etykiety.

Waga magazynowa

waga metkująca CAS
Zdjęcia ze strony sklepu ShopTuning.

Waga magazynowa jak nazwa wskazuje wykorzystywana jest do ważenia produktów bądź surowców w magazynie. Jest ona znacznie większa i zajmuje sporo przestrzeni. Jest też ona wykorzystywana bardzo często podczas przygotowywania wysyłki do np. klienta. Jej skala w odróżnieniu od wagi etykietującej jest znacznie większa, a dokładność podczas mierzenia ciężaru może być niższa. Wagi magazynowe są dobierane pod kątem produktów jakie będą ważone. Ich kształt jest wówczas dopasowany i umożliwia wygodniejsze ważenie. Wagi magazynowe często konstruowane są w taki sposób aby nie przepuszczały wody, pyłu, były kwasoodporne. Z racji, że są wykorzystywane w pomieszczeniach, w których często występują niesprzyjające warunki wewnętrzne, muszą być one przed nimi odpowiednio zabezpieczone. Wagi magazynowe również posiadają wyświetlacz i niekiedy znajdują się w nich także porty umożliwiające podłączenie do drukarki etykiet.

Jak wybrać odpowiednią wagę?

Niezależnie w jakim celu kupujemy wagę, czy jest to waga magazynowa czy etykietująca, podczas zakupu koniecznie należy kierować się pewnymi zasadami, które umożliwią nam dokonanie odpowiedniego wyboru. Po pierwsze należy zastanowić się do jakich celów będziemy wykorzystywać wagę. Dzięki temu łatwiej nam będzie określić jaki minimalny oraz maksymalny udźwig, a także dokładność odczytu będzie w naszym przypadku potrzebny. Pamiętajmy, że zazwyczaj im większa skala tym dokładność jest mniejsza, dlatego nie warto kupować „na zapas” wagi o bardzo dużej skali. Następnie przemyślmy jaka wielkość platformy lub szalki będzie odpowiednia. Koniecznie nie zapominajmy, ze w przypadku gdy ważenie będzie wykorzystywane do celów handlowych,  konieczne jest zakupienie wagi legalizowanej. Przy zakupie warto także zainteresować się jakie dodatkowe funkcje dany model posiada. Porty USB, RS232, porty do drukarek, nawet jeśli w danej chwili nie są nam potrzebne, pamiętajmy, że waga będzie nam służyła przez wiele lat i nie wiadomo jakie zmiany zajdą w danym przedsiębiorstwie. Kupując wagę magazynową sprawdźmy czy jest pyłoodporna, wodoszczelna itp., zwłaszcza jeśli planujemy umieścić ją w pomieszczeniu gdzie panują nieprzychylne warunki. Dobrze dobrana waga posłuży nam przez wiele lat i zapewni szybką i efektywną pracę.