Gdzie wykorzystuje się właściwości folii bitumicznej?

Budowa budynków to skomplikowane i czasochłonne zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz niezbędnego sprzętu i materiałów budowlanych. To właśnie od tych czynników będzie zależało to, czy budynek będzie bezpieczny i jak długo będzie on spełniał swoje zdanie.

Jedną z ważniejszych kwestii, na jaką muszą zwrócić uwagę projektanci oraz zespół odpowiedzialny za jego budowę jest odpowiednia izolacja. Wilgoć może być przyczyną naprawdę wielu problemów i nie dając żadnych wcześniejszych sygnałów niszczyć strukturę budynku, gdy dostanie się do jego wnętrza. Z tego powodu niezbędne jest odpowiednie odizolowanie ścian, dachu, fundamentów  i wszelkich innych elementów budynku. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się folia bitumiczna.

Czym jest folia bitumiczna?

Folia bitumiczna to materiał wykorzystywany najczęściej w budownictwie, który stworzony jest ze specjalnej folii pokrytej warstwą bitumiczną. Warstwa ta często jest samoprzylepna, co znacząco ułatwia montaż folii. Bitum nie jest pojęciem precyzyjnym, ponieważ odnosi się on do grupy materiałów naturalnych lub sztucznych będących mieszaninami węglowodorów i ich pochodnych, zawierających także różnego rodzaju domieszki. W budownictwie termin ten najczęściej odnosi się do wyrobów wykonanych na bazie asfaltu, który modyfikowany jest dodatkowo różnymi  domieszkami. Tak jest właśnie w przypadku folii bitumicznych, które posiadają warstwę tego materiału, dzięki czemu zyskują wiele dodatkowych właściwości. Dzięki temu folie bitumiczne mogą być wykorzystywane w budownictwie jako materiał hydroizolacyjny.

Właściwości folii bitumicznej

Folia bitumiczna posiada wiele wartościowych właściwości, które sprawią, że jest to bardzo potrzebny materiał wykorzystywany w budownictwie. Dzięki swojej konstrukcji oraz zastosowanym materiałom folie bitumiczne charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Nie przepuszczają one wody, przez co znakomicie spisują się jako warstwa ochronna, której celem jest powstrzymanie wilgoci przed jej wnikaniem w strukturę ścian budynku. Dzięki temu, że folia ta wykonana jest po części z masy bitumicznej, jej montaż jest bardzo prosty i szybki. Ponadto charakteryzuje się ona bardzo dobrą wytrzymałością, elastycznością i trwałością, co jest bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy ma ona pełnić funkcję warstwy izolacyjnej budynku. Stosując folię bitumiczną, nie trzeba się obawiać, że po czasie pojawia się na jej powierzchni pęknięcia, ponieważ jest to bardzo wytrzymały materiał, który z pewnością będzie spełniał swoje zadanie przez bardzo długi czas.

Folia bitumiczna wykorzystywana w budownictwie, dostępna jest zazwyczaj w formie rolek. Dzięki temu ich użytkowanie jest zdecydowanie prostsze i dużo wygodniejsze, ponieważ folię w takiej formie można przycinać według własnych wymagań, co znacznie ułatwia prace. Folie te są dostępne na rynku w różnych szerokościach i grubościach, dlatego każdy z pewnością znajdzie odpowiedni produkt dostosowany do własnych potrzeb.

Zastosowanie folii bitumicznej

Folie bitumiczne są jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych do hydroizolacji budynków. Można je stosować w celu zabezpieczenia przed wilgocią ścian, fundamentów, dachów, tarasów, balkonów i innych elementów budynków, które wymagają takiej ochrony. Warto jednak pamiętać o tym, że folia bitumiczna będzie zapewniała tę ochronę jedynie w sytuacji, gdy zostanie prawidłowo użyta. Z tego względu wykonywaniem izolacji budynków zajmują się profesjonalne zespoły budowlane, które znają się na tym temacie.

Dlaczego warto stosować folię bitumiczną?

Folia bitumiczna to bardzo przydatny materiał izolacyjny. Dzięki swoim właściwościom pozwala ona na utworzenie szczelnej warstwy ochronnej, która będzie zabezpieczała budynek przed wilgocią. Jest to bardzo ważne, ponieważ nadmiar wilgoci w budynku prowadzi do wielu poważnych konsekwencji. Po pierwsze w wilgotnym środowisku dużo chętniej rozwijają się różnego rodzaju szkodliwe mikroorganizmy takie jak np. grzyby, których obecność, może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób zamieszkujących lub użytkujących dany budynek. Ponadto wilgoć jest także czynnikiem, który przyspiesza niszczenie materiałów budowlanych, co może prowadzić do znacznego skrócenia ich żywotności, a to z kolei do poważnych konsekwencji. Dodatkowo odpowiednia izolacja zapobiega także przedostawaniu się do budynku wód gruntowych, które mogą zniszczyć fundamenty lub nawet zalać piwnicę w przypadku, gdy taka znajduje się w budynku.