Góral dla każdego. Jak kupić dobry rower górski?

Polacy coraz chętniej naśladują Holendrów. Mieszkańcy naszego kraju z zapałem sięgają po rowery miejskie, a fani sportów ekstremalnych po rowery górskie. Nic dziwnego, jest to świetny sposób na rozładowanie energii i poprawę kondycji.

Jeżdżąc na jednośladzie nie tylko pracują mięśnie nóg i brzucha, świetnie dotleniają się płuca, a umysł momentalnie się rozjaśnia. W Polsce rowery sprzedawane są na ogromną skalę, a nasi rodzimi producenci są już doceniani poza granicami naszego kraju. Chętnie kupujemy rowery górskie, nienależnie od tego czy chcemy jeździć po leśnych ścieżkach czy po ulicach miast. I słusznie. Rower górski sprawdzi się w każdej sytuacji, a w przypadku nierównej drogi, świetnie zamortyzuje wyboje.

Całkiem dobry rower górski uda nam się zakupić już od 2 tysięcy złotych. Może jednak warto się zastanowić i wybrać droższy model, który za to posłuży nam latami? Gdzie możemy kupić nasz rower? Przez Internet, w supermarkecie lub w specjalistycznym sklepie. Ostatnia opcja jest najlepsza. Przy pomocy specjalisty są duże szanse, że wydamy nasze pieniądze na wartościową rzecz, która będzie świetnie się sprawdzała w każdych warunkach. Rower kupiony w hipermarkecie, może i tani, ale zazwyczaj jakościowo nie nadaje się do niczego.

Przy zakupie sprawdźmy wszystkie elementy po kolei. Ważne są również spawy poszczególnych części-powinny być starannie wykonanie. Bardzo ważna jest rama. Stanowi ona podstawę konstrukcji całego roweru. Rozmiar ramy ustalany zazwyczaj standardowo oznaczeniami S, M, L, XL lub w calach czy w centylach.  Rama roweru górskiego jest znacznie mniejsza od ramy roweru szosowego.

Te górskie mają zazwyczaj długość od 16 do 22 cali. Ramę dobiera się do wzrostu. Średnia wysokość mężczyzn w Polsce wynosi 178cm, rama w takim przypadku powinna być rozmiaru M. Źle dobrana rama może prowadzić do złej postawy ciała podczas jazdy czy do kontuzji nadgarstków. Utrudnione jest również sterowanie, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem spowodowania wypadku. Rama nie może być powykrzywiana, tak samo jak koła nie mogą być scentrowane. Przemyślmy również jaka wielkość kół będzie nam najbardziej odpowiadała. Większe koła ok. 28 cali, pozwolą na szybsza jazdę i lepszą zwrotność. Powoli odchodzi się od mniejszych wielkości, ale są one jeszcze spotykane. Siodełko warto dobrać indywidualnie.

Pamiętajmy, że nie zawsze miękkie siodełko gwarantuje komfort jazdy. Warto wybrać twarde, wąskie i dobre wyprofilowane.  Przyjrzyjmy się również jaki osprzęt jest dołączony do naszego roweru. Czy posiada światło przednie i tylne, ponadto sprawdźmy, czy w komplecie są błotniki, bagażnik i pompka. Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, czy to w specjalistycznym sklepie, czy od osoby prywatnej, przetestować rower. Przejedźmy nim kawałek (przy okazji sprawdzając hamulce) i upewnijmy się ze nie kupimy bubla. Najważniejsze, żeby rower był dla nas wygodny, niezależnie czy wybieramy rower miejski czy górski.

jazda na MTB

Znajdź swój wymarzony rower górski w sklepie PM Bike – przejdź do listy produktów aby odkrywać najlepsze marki producentów rowerowych: https://www.pmbike.pl/rowery-gorskie

Jeśli zamierzamy wybierać się w skalisty tereny powinniśmy zainwestować w hamulce tarczowe, jeżeli jednak naszymi jedynymi przeszkodami będą wyboje na asfalcie zdecydujmy się na klasyczne hamulce v-brake, które nie tylko będą lżejsze, ale i tańsze, co również jest dużą zaletą. W przypadku, gdy chcemy po prostu zaimponować znajomym, pamiętajmy, że za designerskie wzory, mimo takich samych właściwości samego roweru, będziemy musieli zapłacić znacznie więcej.