Jak przechowywać miód w słoikach?

Uważa się, że miód to skondensowane lekarstwo na wszystkie dolegliwości i jest w tym stwierdzeniu sporo racji.

Miód – bardzo słodkie dobrodziejstwo natury

Bez wątpienia miód jest niezwykle zdrowy, a za jego właściwości lecznicze odpowiadają enzymy, które pochodzą z gruczołów ślinowych pszczół. Miód znany był już w starożytności i mimo upływu dziesiątków wieków, nadal uważany jest za wspaniałe dobrodziejstwo, płynące prosto od matki natury.

Miód składa się z węglowodanów prostych – glukozy i fruktozy, ale skrywa w sobie również aminokwasy, biotynę, witaminy A, C, B, kwas foliowy i ponad 20 pierwiastków niezwykle istotnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo, że produkt ten uważany jest za kaloryczny, to bez obaw warto po niego sięgać regularnie.

Miód bogaty jest w substancje odżywcze, dzięki czemu niesie wiele walorów zdrowotnych – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, jak i przeciwalergiczne. Ponadto produkt ten wspomaga procesy regeneracyjne organizmu, łagodzi infekcje i kaszel, jak również wspomaga leczenie stanów zapalnych gardła i zatok.

Nic więc dziwnego, że miód polecany jest przy przeziębieniu, kiedy organizm potrzebuje szybkiej i skutecznej stymulacji. Oprócz tego produkt ten pozytywnie wpływa na procesy regulacyjne w organizmie, wzmacnia serce, jak również układ krwionośny i krążenia, a ponadto przyspiesza gojenie ran i łagodzi podrażnienia.

Warto zatem, aby każda osoba była świadoma, jak wiele właściwości leczniczych i prozdrowotnych ma miód, i włączyła go do swojej codziennej diety.

Miód – jak powinno się go przechowywać?

Miód przechowuje się zazwyczaj w szkle – w tym przypadku najlepiej sprawdzają się słoiki szklane na miód. Rozwiązanie to pozwala na skuteczne zachowanie wszystkich właściwości odżywczych, których miód skrywa bardzo wiele. Słoiki szklane na miód powinny być przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu.

Doskonałym rozwiązaniem jest wybór pomieszczenia, gdzie przez cały rok utrzymuje się stosunkowo niska temperatura, a światło słoneczne tam nie dociera – przykładem takiego miejsca może być piwnica lub spiżarnia. Warto zaznaczyć, że miód w kontakcie z gorącem, zaczyna wytracać właściwości odżywcze i momentalnie przestaje być już taki zdrowy.

Ważne zatem, aby temperatura wewnątrz pomieszczenia dochodziła maksymalnie do 20 stopni Celsjusza – wówczas miód zachowa wszystkie swoje walory prozdrowotne. Z tego względu wiele osób przechowuje ten produkt w lodówce.

Wówczas bardzo istotne jest, aby był on przelany do szczelnych opakowań – słoiki szklane na miód w tym przypadku są niezawodne. Jak widać szkło nie ma sobie równych, z tego względu najlepszym wyborem, jeśli chodzi o przechowywanie miodu, jest wybór szklanych słoików. 

miód w sloikach

Miód – czy krystalizacja jest naturalnym procesem?

Wiele osób jest zaniepokojonych, gdy miód zaczyna gęstnieć i robić się zbity. Zjawisko to nie jest jednak powodem do zmartwień i nie oznacza, że produkt jest już niezdatny do spożycia. Miód naturalnie ulega krystalizacji, której tempo mocno uzależnione jest od jego rodzaju.

Najszybciej krystalizuje miód rzepakowy, który składa się w przeważającej części z glukozy. W miodach, gdzie dominującym węglowodanem jest fruktoza, proces ten zachodzi dużo wolniej – tyczy się do miodu akacjowego, gryczanego, jak i spadziowego. Krystalizacja miodu nie jest zatem powodem do zmartwień i nie oznacza, że miód zaczął wytracać swoje walory odżywcze, jak również smakowe.

Dobra wiadomość jest taka, że proces ten można odwrócić. Ważne jednak, aby miód przechowywany był w szkle – słoiki szklane na miód zatem ponownie wygrywają. Szklany słój można umieścić w ciepłej wodzie, a po kilku minutach miód zacznie ponownie robić się płynny. Warto zaznaczyć, że temperatura wody nie może być zbyt gorąca – wówczas miód wytraci swoje właściwości odżywcze.