Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Surowy styl loftowy stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. Wiele osób jednak nie wie dokładnie czym się charakteryzuje, a także jakie jest jego pochodzenie.

Proste, ale jednocześnie przemyślane aranżacje w stylu loftowym dodają każdemu mieszkaniu indywidualnego charakteru. Jak stworzyć wnętrze w stylu loftowym? O czym należy pamiętać urządzając mieszkanie w tym stylu?

Styl loftowy pomimo swojej surowości coraz częściej pojawia się w polskich domach ze względu na jego unikalny charakter. Wbrew pozorom wcale nie trzeba mieszkać w apartamencie, aby móc urządzić w ten sposób swoje wnętrza. Wystarczy wykorzystać kilka istotnych elementów wystroju, w tym kolorystkę, odpowiednie meble oraz dodatki. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Czym jest styl loftowy?

Styl loftowy we wnętrzach jest dosyć specyficzny. Swoje pochodzenie również zawdzięcza trudnym czasom, w których powstał. W latach 50. w Nowym Jorku zaczęły pustoszeć stare fabryki, które wymagały szybkiego zagospodarowania. Z możliwości zamieszkania w opustoszałych przestrzeniach korzystali przede wszystkim biedniejsi mieszkańcy, których nie było stać na wyremontowanie i dostosowanie dużych pomieszczeń do standardów życia Nowojorczyków zarabiających zdecydowanie więcej. Mieszkania pozostawały zatem w surowym, fabrycznym klimacie, a do urządzenia ich wykorzystywano darmowe bądź znajdujące się już na miejscu meble. 

Nowojorskie lofty bardzo często nie posiadały otynkowanych ścian. Nierzadko na ścianach można było zobaczyć goły beton lub cegły, a także widoczne rury. Wnętrza wyróżniały również wysokie sufity, a co się z tym wiąże – okna ze szprosami. Dopiero z czasem zaczęto postrzegać w takim sposobie mieszkania cech i elementów, które pozwoliły w późniejszych latach stworzyć jeden z najbardziej ikonicznych stylów wnętrzarskich na świecie.

Styl loftowy w Polsce pojawił się dopiero z końcem lat 90., ale dopiero teraz zaczęto zwracać na niego większą uwagę. W swoich projektach architekci zaczęli podkreślać surowe elementy architektoniczne, których nie maskowano podczas remontu. Współcześnie jednak w wielu sklepach budowlanych, a także z wyposażeniem do wnętrz oświetlenie, meble, a nawet stolarka pozwalają stworzyć wnętrze w stylu loftowym.

Co wyróżnia styl loftowy na tle innych?

To co wyróżnia styl loftowy to przede wszystkim duże przestrzenie, surowość wszystkich elementów wyposażenia, a przede wszystkim – ograniczona paleta kolorystyczna. Warto jednak pamiętać, że pomimo posiadania małego mieszkania (zwłaszcza salonu) w dalszym ciągu można urządzić wnętrze w stylu loftowym.

Wystarczy wykorzystać paletę kolorystyczną, która opiera się na ciemnych barwach – najczęściej szarości imitujące beton, czerń czy bordo. Ciemna czerwień czy biel to również kolory charakterystyczne dla stylu loftowego. W urządzaniu wnętrza loftowego warto postawić na styl budownictwa przemysłowego, a wszystko uzupełnić meblami z elementami drewna oraz stali.

W przypadku wnętrz loftowych istotną kwestię będą odgrywały dodatki i akcesoria, które nie tylko podkreślą charakter pomieszczenia, ale również dodadzą mu przytulności. Mogą to być zarówno kolorowe poduszki, zdobne dywany czy jednolite zasłony.

mieszkania loft

Styl loftowy w mieszkaniu – o czym pamiętać?

Urządzając mieszkanie w stylu loftowym nie można zapomnieć o takich elementach jak oświetlenie czy konieczność wstawienia pasujących do wnętrza drzwi. O ile w sklepach meblowych wybierać można spośród wielu modeli lamp wiszących czy stołowych. Problematyczne może być wybranie odpowiednich drzwi, których przecież nie może zabraknąć w żadnym domu – nieważne w jaki stylu postanowimy urządzić swoje mieszkanie.

Bardzo trudno jest znaleźć drzwi, które wpisują się w styl loftowy. Dlatego warto skorzystać z możliwości wykonania drzwi na wymiar we Wrocławiu, gdzie wybrany projekt zostanie dostosowany zarówno do możliwości pomieszczenia, jak i konkretnego stylu. Producent nie tylko dokładnie wymierzy drzwi, jakie mają znaleźć się w konkretnym wnętrzu, ale również zaproponuje najlepsze rozwiązania.

We wnętrzach w stylu loftowym drzwi powinny mieć przeszklenia, a także metalowe elementy, podkreślające charakter wnętrza. Obecnie wybierać można spośród drzwi otwieranych w tradycyjny sposób, jak i drzwi przesuwnych. Zwłaszcza te drugie, wykonane na zamówienie, doskonale wpasują się w wybrany przez nas styl.