Jaki rower dla dziecka na wiosnę?

Popularność i zamiłowanie do jazdy rowerem jest znane nie tylko wśród osób dorosłych. Wiele jest dzieci, które z chęcią wsiada na swój mały rowerek i podróżuje razem z mamą i tatą.
Obecnie, wybór odpowiedniego rowerka dla dziecka nie jest wcale taki prosty.

Głównym tego powodem jest ilość dostępnych odmian rowerów dla najmłodszych rowerzystów. Rower stanowi niezwykle popularną maszynę która sprzyja aktywności fizycznej. Mnóstwo jest więc producentów, którzy oferują nam różne kolory, wielkości oraz rozmiary rowerów dla dzieci. Naszym zadaniem jest wybranie roweru, który będzie przede wszystkim wygodny i bezpieczny. Dodatkowo, warto zaopatrzyć dziecko w rower, który sprawdzi się w każdej porze roku.

Jaki rower dla dziecka na wiosnę?

Wiosna jest porą roku, podczas której najwięcej rowerzystów decyduje się wsiąść na swoje rowery. Ze względu na ogromną ilość rowerów, jakie są dziś dostępne, wiele osób wybiera rower, biorąc pod uwagę przeróżne kryteria. Za najbardziej istotne uchodzi oczywiście wygoda i bezpieczeństwo. Nie można jednak pominąć przeznaczenia danego roweru. Jazda rowerem wiosną może odbywać się w różnych miejscach, jednak z dziećmi najczęściej jeździmy po łatwych trasach.

W przypadku wyboru rowerka dla dziecka, istotne są te same aspekty. Dzieci dość szybko rosną, więc w ich przypadku trzeba się szczególnie skupić na doborze kół. Wybierając rowerek, musimy mieć na uwadze długość nogi dziecka. Wzrost, wbrew wszelkim przekonaniom, nie jest najbardziej istotny podczas wyboru rowerka. Dzieci, mając rower, muszą mieć możliwość dotknięcia stopami podłoża. Poza tym, należy skupić swoją uwagę na tym, by dziecko nie ocierało kolanami o kierownicę.

Rozmiary kół dla dzieci rozpoczynają się od 10 cali, a kończą na 24 – 26 calach. Rozmiar koła jest uzależniony najczęściej od wieku dziecka. Dopasowanie roweru w odpowiedni sposób wiąże się z zapewnieniem dzieciom wygodnej jazdy. Poza tym, istotna jest waga roweru – dzieciom należy zapewnić w miarę lekkie ramy, by było im łatwo ćwiczyć. Należy pamiętać również o tym, by mechanizm łańcucha był osłonięty w taki sposób, aby

zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy. Maluch nie może się zniechęcić przez ewentualną kontuzję, otarcie i inne niewielkie wypadki podczas nauki jazdy.
Rowerek warto wyposażyć w hamulce – ze względów bezpieczeństwa. Zazwyczaj w dziecięcych rowerach, hamulec można zawsze odłączyć. Rowerek rzadko jest wyposażony jest w hamulce. Jego budowa musi być maksymalnie prosta. Dziecku potrzebny jest rowerek, który spełnia swoje zadania i jest funkcjonalny. Wygoda, stabilność i odpowiednie wymiary, to najważniejsze kryteria, jakie powinien spełniać każdy rowerek, jaki przeznaczony jest dla dziecka.

Wielu dorosłych kupuje zupełnie nowe rowerki dla swoich dzieci. Należy jednak pamiętać, że maluchy mogą dość szybko wyrastać ze swoich ulubionych pojazdów i dość szybko może okazać się, że trzeba sprawić mu nowy rower. W takich przypadkach, należy zastanowić się nad tym, czy kupno zupełnie nowego roweru dziecku jest opłacalne. Kilka miesięcy, do maksymalnie półtora roku, to optymalny przedział czasowy, w jakim nasze dziecko będzie używać rowerka.

Oprócz tego, ważne jest, by rowerek podobał się naszemu dziecku. Poza tym, trzeba zadbać o dodatkowe elementy, jakimi są bagażnik, często również błotniki oraz miękkie chwyty na kierownicy. Często, w dziecinnych rowerkach (zwłaszcza dziewczęcych), możemy zauważyć falbanki lub wstążki przymocowane do kierownicy.

Poza samym rowerkiem, trzeba pomyśleć o ochraniaczach dla dziecka. Obowiązkowy kask, ochraniacze na kolana i łokcie, rękawice i inne elementy ochronne przydadzą się maluchowi w każdym wieku.

Rowerki biegowe

Jest to dość znany i doceniany rodzaj rowerów dla dzieci. Najczęściej, korzystają z nich najmłodsi. Idea takiego rowerka polega na tym, iż rower taki nie posiada pedałów. Dziecko, siedząc na siodełku, odpycha się nogami od podłoża, wprawiając koła w ruch. Maluchy, na takim rowerku dość szybko przyzwyczają się do takiej maszyny oraz szybciej opanują umiejętność jazdy na rowerze. Rowerek biegowy stanowi dziś coraz częstszy wybór. Na wiosnę, rower biegowy będzie idealny dla dziecka, które dopiero uczy się jeździć.