Jaki tryb noszenia soczewek jest najbardziej opłacalny?

Soczewki kontaktowe są idealną alternatywą dla okularów, ponieważ noszenie ich jest mniej kłopotliwe, bardziej wygodne, daje poczucie komfortu i naturalny wygląd, pozwala bez żadnych ograniczeń uprawiać różne dyscypliny sportowe, a także zmienia nasz wizerunek. Dzięki nim wada wzroku nie jest już problemem, nie trzeba pamiętać o okularach oraz martwić się o możliwość rozbicia szkieł w różnych sytuacjach. Jaki tryb noszenia soczewek jest najbardziej opłacalny?

Noszenie soczewek kontaktowych uwalnia od pamiętania o wadzie wzroku, od wiecznie zaparowanych lub kłopotliwych w trakcie deszczu okularów. Są one szczególnie polecane osobom o dużej wadzie wzroku, często przekraczającej sześć dioptrii, ponieważ umożliwiają normalne widzenie. Natomiast kolorowe soczewki kontaktowe korekcyjne i tak zwane zerówki mają znaczenie estetyczne, gdyż dzięki nim można zmienić swój wizerunek, na przykład wprowadzić soczewkę zmieniającą kolor tęczówki lub ze wzorem.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki dzielimy na wiele różnych rodzajów ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, zastosowanie oraz czas i tryb noszenia. Ze względu na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane, dzielimy je na hydrożelowe, czyli wyjątkowo delikatne i miękkie, o dużej zawartości wody, co przy dłuższym trybie noszenia może skutkować mniejszym dopływem tlenu do oka i jego suchością. Kolejnym rodzajem tego typu soczewek są silikonowo-hydrożelowe, które umożliwiają większą dostępność tlenu do oka, co daje komfort noszenia w trybie przedłużonym. W sprzedaży są również soczewki twarde, których używa się przy skomplikowanych wadach wzroku.

Ze względu na zastosowanie soczewki dzielimy na:

  • sferyczne, używane przy krótkowzroczności i nadwzroczności,
  • toryczne, przeznaczone dla osób z astygmatyzmem, ale także krótkowzrocznością i nadwzrocznością,
  • multifokalne, korygujące widzenie z bliska i z daleka, a także dla osób z prezbiopią.

Wśród soczewek wyróżnionych ze względu na zastosowanie są także soczewki kolorowe, które oprócz zmiany koloru oczu mogą równie dokonywać jego korekcji. Soczewki kolorowe w wersji zero mają efekt tylko i wyłącznie kosmetyczny, ale ich noszenie należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ mogą występować przeciwskazania do ich użytkowania. Soczewki kosmetyczne oprócz zmiany koloru wzmacniają naturalna barwę oka, powiększają je, rozświetlają, nadają głębi spojrzeniu. Efekty te uzyskuje się różnymi sposobami. Przy zmianie koloru soczewka zabarwiona przykrywa całą tęczówkę. Powiększenie uzyskuje się dzięki specjalnie wyrysowanemu okręgowi, powiększającemu ją. Soczewki rozświetlające łączą bardziej intensywny pigmentu z jasno narysowanym promieniem, co nadaje oczom młodzieńczego wyglądu. Efekt wzmocnienia naturalnej barwy oczu uzyskuje się dzięki temu, że soczewki nie zakrywają całej tęczówki, a zawarty w nich pigment jest zbliżony lub identyczny z naturalnym kolorem. Natomiast powiększenie uzyskuje się dzięki specjalnie wyrysowanemu okręgowi, powiększającemu tęczówkę.

zakładanie soczewek

Ze względu na tryb noszenia soczewki dzielimy na jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Zaletą wielorazowych produktów jest zdecydowanie korzystniejsza cena. Najtańsze są soczewki miesięczne, ponieważ koszt ich użytkowania w ciągu dnia jest najmniejszy w stosunku do jednodniowych.

Wybór soczewek miesięcznych jest najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym. Użytkując je, należy pamiętać o terminie wymiany i właściwej pielęgnacji.

Dlaczego warto zdecydować się na soczewki miesięczne?

Uwarunkowania ekonomiczne i trwałość soczewek miesięcznych spowodowała, że są one najbardziej rozpowszechnionym rodzajem tego typu wyrobów medycznych w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje, użytkuje się je przez okres jednego miesiąca. Po tym czasie należy produkt wymienić na nowy. Polecane są one przede wszystkim osobom ceniącym sobie wygodę oraz komfort i pragnącym na stałe zrezygnować z noszenia okularów. Używając tego typu produktów, trzeba zaopatrzyć się w pojemniczek i płyn do soczewek. Niezwykle istotną sprawą w przypadku korzystania z nich, jest odpowiednia pielęgnacja w celu zabezpieczenia wyrobu medycznego przed drobnoustrojami i osadem białkowym. Miesięczne soczewki są zdecydowanie tańszym produktem od jednodniowych, a nawet dwutygodniowych. Poza tym są trwalsze, ponieważ wykonano je z innych materiałów. Komfort użytkowania, trwałość i wysoka jakość widzenia jest zagwarantowana wtedy, gdy użytkownik codziennie właściwie pielęgnuje soczewki, czyszcząc w odpowiednio dobranym płynie. Należy pamiętać o ich wymianie po okresie użytkowania. Przekroczenie tego terminu skutkuje pogorszeniem jakości widzenia, podrażnieniami, a nawet infekcją oka.