Najpopularniejsze artykuły plastyczne

Wykonanie różnorodnych prac plastycznych wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego czy tworzeniem własnych dzieł zajmujemy się amatorsko czy profesjonalny koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie, podstawowe narzędzia, dzięki którym będziemy mogli osiągać zamierzone rezultaty podczas pracy. Jakie artykuły plastyczne są najczęściej wykorzystywane i jaka jest ich charakterystyka ?

Farby artystyczne

Jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów podczas prac artystycznych są różnego rodzaju farby. Możemy wyróżnić farby akrylowe, akwarelowe, olejne, farby do szkła ceramiki, tkanin, a nawet farby do ciała. Farby akwarelowe wykorzystywane są do malowania techniką akwareli, która umożliwia uzyskanie ekspresyjnych, delikatnych obrazów na przykład pejzaży. Obecnie oferowane w sklepach farby akwarelowe cechują się wysoką jakość, a w zależności od producenta możemy cieszyć się intensywnym kolorem, który gwarantuje mocne napigmentowanie papieru. Farby akwarelowe można zakupić zarówno w kostkach, tubkach jak i szklanych buteleczkach. Kolejną grupą najczęściej kupowanych farb są farby olejne, które można zazwyczaj zakupić na sztuki. Dzięki temu łatwiej jest dobrać konkretny produkt w zależności od indywidualnych potrzeb. Do najpopularniejszych marek oferujących farby olejne można zaliczyć Talens, Maimeri czy Renesans.

Sztalugi do pracy

akcesoria plastyczne
Bogaty wybór akcesoriów plastycznych oferuje: maluje.pl

Podczas tworzenie obrazów bardzo często niezbędne okazuje się wykorzystanie profesjonalnej sztalugi. Produkty te odgrywają ważną rolę w różnego rodzaju szkołach plastycznych, galeriach sztuki, jednak powodzeniem mogą być stosowane do prywatnego użytku. Mogą one być wykonane z różnorodnych rodzajów drewna, jednak proponowaną wersją są sztalugi wytworzone z drewna bukowego charakteryzującego się wysoką trwałością, odpornością jednocześnie eleganckim wyglądem.

Pastele

Pastele są powszechnie wykorzystywane do wykonywania różnego rodzaju obrazu. Można wyróżnić pastele suche oraz pastele olejne. Pastele podobnie jak w przypadku farb olejnych mogą być sprzedawane na sztuki lub z całych zestawach. Pastele suche są rodzajem rozpowszechnionym na całym świecie i można je podzielić na pastele miękkie i twarde, które różnią się zawartością spoiwa. Pastele suche są bardzo szybkie i nie trzymają się trwale na papieża dlatego konieczne jest zabezpieczenie pracy specjalistycznym lakierem, który również dostępny jest w sklepach z produktami artystycznymi. Pastele olejne, w odróżnieniu od suchych, posiadają w swoim składzie oprócz pigmentów również glinki, włoski bądź oleje. Gwarantują one miękkie oraz gładkie rysowanie po papieże, a sam pigment mocno się do niego przytwierdza.

Pędzle do malowania

Pędzle do malowania są niezbędnym akcesorium, które koniecznie należy zakupić przed rozpoczęciem pierwszych prac. W sklepach mamy do wyboru różnorodne wielkości i grubości pędzli. Różnią się one także materiałem, z którego zostało wykonane włosie. Może być ono syntetyczny lub naturalne. Włosie syntetyczne jest zalecane przede wszystkim podczas malowania m.in farbami akwarelowymi gdyż sztuczne tworzywo nie pochłania pigmentu i wody dzięki czemu można łatwiej rozprowadzać farbę na danej powierzchni.

Stalówki i obsadki

Stalówki są powszechnie wykorzystywane do kaligrafii, a także do rysunku oraz szkicowania. Są one bardzo często oferowane w większych zestawach, dzięki czemu możliwe jest dobranie odpowiednie stalówki podczas wykonywania jednej pracy tak aby osiągnąć zamierzony efekt. Często wykorzystuje się również obsadki do stalówek,  które różnią się długościami, kolorami oraz materiałami z jakich zostały wykonane. Wybór odpowiedniej stalówki jest kluczowym aspektem, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie oczekiwanych efektów podczas pracy. Wykorzystując dany rodzaj możemy uzyskać grube lub cienkie linie, a także zmieniać grubość kreski w trakcie pisania czy też rysowania.