Ranking stołów rehabilitacyjnych

Stoły rehabilitacyjne stanowią podstawowy sprzęt w gabinetach fizjoterapeutów. Wykorzystywane są zarówno do szeroko pojętej rehabilitacji, masaży, jak i terapii manualnych.

Przed wyborem konkretnego modelu powinniśmy zastanowić się więc do jakiego typu czynności sprzęt ma nam służyć. Jego funkcje i parametry muszą być bowiem dostosowane do potrzeb naszych pacjentów.

Nie zmienia to jednak faktu, że są pewne wytyczne według których można opisać pewien ranking stołów do rehabilitacji. Niektóre modele są bowiem bardziej zaawansowane, a inne mniej.

Stoły rehabilitacyjne, a ich konstrukcja i leżysko

Konstrukcja stołów rehabilitacyjnych w każdym przypadku jest podobna. Stanowi ją metalowy stelaż na którym umieszczone zostaje leżysko. Stelaż ten powinien być stabilny i solidny, tak by utrzymać różnego rodzaju obciążenia. Materiał z którego jest wykonany nie powinien być przypadkowy. Im lepsza stal tym lepiej. Co więcej – liczy się tu również odpowiedni kształt, a konkretnie umiejętnie dobrany środek ciężkości. W momencie zmiany pozycji nie może przecież mieć miejsce sytuacja w której pacjent wraz ze stołem przechyla się i spada na podłogę. Ogólnie rzecz biorąc, przodują zatem stoły wykazujące się stabilnością konstrukcji, a tym samym gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o leżysko, a więc leże i blat stołu rehabilitacyjnego, tu kluczowa jest wygoda pacjenta. Ważne zatem, by blat stołu wypełniony został pianką o różnym stopniu twardości. Co więcej, tego rodzaju parametr powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych terapii. I choć na rynku istnieją bardzo różne udogodnienia w zakresie leżysk, jedną z kluczowych cech tych najlepszych jest odporność na eksploatację. Najlepsze stoły rehabilitacyjne zaprojektowane i wykonane są więc tak, by w prosty i szybki sposób móc je odświeżyć. Poza tym najbardziej wskazany materiał wykorzystywany przy ich produkcji, to po prostu ten najtrwalszy.

stoły do terapii sklep internetowy
Obecnie, stół rehabilitacyjny można dopasować indywidualnie do zakresu wykonywanych zabiegów.

Stoły rehabilitacyjne, a  segmenty i części stołu

To co przy wyborze odpowiedniego stołu do rehabilitacji liczy się równie mocno, co stabilna konstrukcja i wytrzymały materiał, to części stołu. Każdy rodzaj tego typu sprzętu charakteryzuje bowiem konkretna ilość tak zwanych segmentów. Klasycznym stołem jest ten dwuczęściowy, a więc składający się po prostu z zagłówka i leża. W przypadku terapii manualnych nie jest on jednak najlepszym wyborem.

O wiele lepszy wydaje się być stół co najmniej trzyczęściowy. Taki stół umożliwia bowiem ułożenie pacjenta w różnych pozycjach. Podobnie zresztą, jak ma to miejsce w przypadku stołów 4, 5, 6 czy nawet 7-częściowych. Ten ostatni podzielony jest na przykład na zagłówek, podłokietniki i kolejne części leża, na przykład poduszkę środkową, która wykorzystywana jest do trakcji. Wydaje się zatem, że im więcej segmentów, tym lepiej. Szczególnie, jeśli rodzaj wykonywanej przez nas terapii jest skomplikowany i wymaga wielu różnych pozycji. Zarówno w odniesieniu do pacjenta, jak i samego fizjoterapeuty.

Wyjątek stanowią wyłącznie stoły rehabilitacyjne jednoczęściowe, które stosowane są w terapiach dziecięcych Bobath i Vojty. Takowe, jak i zresztą wszystkie inne  zamówić można na stronie www.x-reh.pl  Zamieszczona na niej szeroka oferta produktów skierowana jest praktycznie do wszystkich odbiorców.

Poza tym, wspomniany dystrybutor sprzętu rehabilitacyjnego, sprzętu do opieki, a także wyposażenia medycznego posiada wieloletnie doświadczenie w branży, które pozwala mu realizować wszystkie wymagania klientów. Bez wyłączenia indywidualnych projektów.

stoły do rehabilitacji sklep internetowy

Stoły rehabilitacyjne, a regulacje ich wysokości

To co decyduje o popularności danego modelu stołu, to również kwestia jego regulacji. Tu do wyboru mamy regulację elektryczną, regulację hydrauliczną, a także regulację ręczną. Pierwsza, najbardziej pożądana uruchamiana jest za pomocą specjalnych siłowników elektrycznych, które sterowane są pilotem. Druga działa dzięki manualnemu silnikowi hydraulicznemu. Trzecia napędzana jest dzięki specjalnej korbie.

Podsumowując można stwierdzić, że najbardziej pożądanymi są stoły o stabilnej, bezpiecznej konstrukcji, wyposażone w jak najbardziej ekologiczny i odporny na eksploatację materiał. Liczy się również ilość poszczególnych segmentów. Najmniej zalecanymi są oczywiście stoły dwuczęściowe. Nie bez przyczyny najczęstszym wyborem są też stoły z regulacją elektryczną. Dzięki nim zapewniamy sobie oszczędność energii i czasu.