Rower trekkingowy 1500 -2500 zł – co wybrać

Tanie rowery wydają się być wiosną okazją nie do odrzucenia. Biorąc pod uwagę, że w supermarketach i na portalach aukcyjnych ceny rowerów zwykle nie przekraczają 1000 złotych, wybór taniego sprzętu kusi.

Niestety, porządny rower trekkingowy musi kosztować nieco więcej – chodzi tu przecież głównie o bezpieczeństwo rowerzysty. Za nie odpowiadają z kolei odpowiedniej jakości elementy, których w rowerze trekkingowym jest dość dużo. Zmieszczenie się w budżecie 1000 złotych jest ryzykowne, ale wprowadzając do sprawy dodatkowe 500 złotych pozwala na znalezienie całkiem dobrego sprzętu. Jaki rower trekkingowy do 1500 złotych warto wybrać i na czym skupić się podczas zakupów?

Podstawowe cechy roweru trekkingowego

Zanim skupimy się na konkretnych modelach rowerów trekkingowych do 1500 złotych, warto zastanowić się czego tak naprawdę należy oczekiwać od tego typu sprzętu.

Dobry rower trekkingowy powinien z powodzeniem sprawdzić się na kilkudniowej wycieczce, z 15 kilogramowym bagażem i sakwami zawieszonymi po każdej stronie roweru.

Elementy, w które zostały wyposażone rowery poniżej 1000 złotych są zwykle zbyt niskiej jakości, by pozwolić na tak zaawansowane przygody. Najtańsze rowery pozwalają przede wszystkim na jazdę rekreacyjną po utwardzonych nawierzchniach. Mogą one nie posiadać jednak amortyzatorów, błotników czy wysokiej jakości przerzutek. Dla bardziej wymagających kolarzy zalecane będzie zatem zwiększenie budżetu do minimum 1500 zł.

Rowery trekkingowe do 1500 złotych

Decydując się na zakup roweru trekkingowego do 1500 złotych warto pamiętać, że najlepszą decyzją będzie poszukiwanie sprzętu poza sezonem. Wiosna to moment, w którym ceny rowerów mogą wzrastać o 200-300 złotych. To dużo, jeśli budżet przeznaczony na rower jest dość ograniczony. Które rowery trekkingowe są zatem warte uwagi?

Merida Freeway 9200

Merida to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek rowerów trekkingowych w Polsce. Model 9200 jest jednym z najczęściej wybieranych spośród ich oferty trekkingiem, a wszystko to ze względu na wysokie jak na cenę standardy wyposażenia. Merida Freeway 9200 został wyposażony w 24 biegi, przerzutki Shimano Acera oraz manetki Shimano Acera.

Rower posiada doceniane w rowerach trekkingowych hamulce typu V-Brake marki Tektro oraz opony CST. Rower wyposażono oczywiście w szerokie i wygodne siodełko oraz praktyczny bagażnik. Za wadę można uznać tu jedynie brak dynamo, choć oczywiście nie sprawia to problemu osobom, które rzadko pojawiają się na drogach po zmierzchu. Merida Freeway 9200 to jeden z rowerów, które warto kupić po sezonie – jego regularna cena to 1749 złotych, jednak w miesiącach jesienno-zimowych z powodzeniem można dostać go do 1500 złotych.

Romet Wagant 2

Najstarsza polska firma rowerowa, Romet, to również doskonały wybór wśród budżetowych rozwiązań trekkingowych. Wagant 2 to jeden z najchętniej kupowanych modeli trekkingowych w ofercie Rometa. Jego aluminiowa rama, solidna budowa i standardowy na wyposażeniu trekkingów bagażnik pozwalają na korzystanie z roweru tak, jak gdyby pochodził ze znacznie wyższej półki cenowej.

Na wyposażeniu znalazło się 21 biegów, przerzutka Shimano Acera, manetki Altus oraz hamulce typu v-brake marki Promax. Cena modelu Wagant 2 z rocznika 2017 zaczyna się już od 1279 złotych, a sam model jest łatwo dostępny we wszystkich sklepach partnerskich Romet.

Spartacus Premier 4.0

Rower trekkingowy przeznaczony do szybkiej i komfortowej jazdy zarówno po drogach asfaltowych, jak i bardziej wymagających ścieżkach to ideał dla amatorów rowerów trekkingowych. Wyposażony w markowe, solidne komponenty jest jednym z trwalszych modeli w swoim przedziale cenowym. Choć po raz kolejny w zestawieniu rower nie został wyposażony w dynamo, jego pozostałe elementy są naprawdę warte uwagi.

Aluminiowa rama, przedni amortyzator ze skokiem 72 mm i możliwością blokady skoku, przerzutki Shimano Alivio i 8 biegowa kasetka to wyposażenie, po którym można oczekiwać dobrych rezultatów. 24 biegi pozwalają na swobodną jazdę zarówno po płaskich, jak i nieco bardziej pochylonych trasach. Cena Spartacusa Premier poza sezonem to około 1449 złotych, czyli w sam raz na ograniczony budżet. Znalezienie roweru trekkingowego do 1500 złotych jest możliwe, o ile kupujący wie dokładnie, czego należy się po trekkingu spodziewać.

Winora Bermuda

Bermuda to bardziej zaawansowany model niż poprzednicy na naszej liście. Cechuje się bardzo dobrym osprzętem oraz dawaniem prawdziwego komfortu oraz frajdy podczas jazdy. Bermuda wykorzystuje 24 przełożenia, co pozwala użytkownikowi na swobodne poruszanie się praktycznie po każdym terenie. Rower trekkingowy niemieckiego producenta sprawdzi się do codziennego dojazdu do pracy, do tras pozamiejskich, polnych, leśnych czy długich – wyczynowych. Winora, jak na model w średniej półce cenowej trekkingów przystało, wykorzystuje przedni widelec z amortyzacją (SR Suntour NEX). Dobry osprzęt to zasługa marki Shimano, natomiast o komfort siedziska dba marka Selle Royal. W sklepie PM Bike rower Bermuda (męski) z rocznika 2018, możecie zamówić obecnie za 2595 złotych.

 

Bermuda 2018