Szklane ściany – czy faktycznie spełniają swoją rolę?

Wbrew pozorom, szklane ściany nie są słabsze od regipsów czy od zwykłych ścian. Wiadome jest, że szkło jest tworzywem delikatniejszym, jednak w przypadku zastosowania odpowiedniego rodzaju szkła, istnieje szansa na odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia czy danego terenu. W tym przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie szkła hartowanego. Jest to bowiem znacznie mocniejszy rodzaj szkła, który posiada zastosowania pozwalające na właściwą ochronę. Szkło hartowane jest mocne, wytrzymałe i często wykorzystuje się jego walory izolacyjne. Warto więc zastosować je nie tylko ze względu na właściwości. Najczęściej praktyczność takich ścian łączy się z aspektem wizualnym dopełniającym rolę szkła hartowanego w danym budynku.

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne

Wiele domów, biur, galerii handlowych oraz innych gmachów posiada zarówno ściany szklane wewnątrz oraz na zewnątrz. Zastosowanie szkła, zwłaszcza hartowanego, może zapewnić nam wysoki poziom ochrony. Warto znać wszelkie właściwości szkła hartowanego, żeby móc dobrać odpowiednią grubość i typ szkła. Ściany w całości wykonane ze szkła będą pełnić więc wysoką ochronę wszystkich budynków. Obecnie, mamy dostęp do najlepszych tworzyw – poprzez dokonanie właściwego wyboru, nie będziemy musieli martwić się o to, czy szklane panele wytrzymają nawet ekstremalne pogody i temperatury. Ściany wewnętrzne najczęściej możemy spotkać w miejscach takich jak biura, sklepy czy centra handlowe. Ich zastosowanie pomaga obniżyć koszta remontów oraz budowy. Szklane ściany mogą również znaleźć zastosowanie ze względu na przezroczystość.

Szklane tafle dobrze sprawdzają się także jakousługi szklarskie  – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Estetyczne, gładkie powierzchnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach oraz w bardziej klasycznych pomieszczeniach. Duża przepuszczalność światła sprawia, że schody ze szklaną balustradą są najlepszych wyborem jeżeli chodzi o ciemne klatki schodowe, w których każdy promień światła jest na wagę złota.

Kiedy najlepiej je zastosować?

Szkło, zwłaszcza hartowane może być zastosowane w każdym przypadku budowy domu lub pomieszczenia. Warto jednak dodać, że istnieje wiele rodzajów szkła, dzięki czemu możliwe jest również dopasowanie odpowiedniego typu do naszych wymagań. Często, przy zakupie gotowego projektu od architekta, będziemy mogli znaleźć wiele propozycji co do zastosowania szklanych ścian w danych pomieszczeniach. Tak naprawdę, każdy z nas może zdecydować się na użycie szkła jako ścian. Jest to bowiem zależne najczęściej od naszego upodobania oraz od stylu wnętrz, jaki preferujemy. Zastosowanie szklanych ścian lub pomieszczeń może wpłyną pozytywnie na cały efekt wizualny w naszym domu.

Czy zawsze używa się tego samego rodzaju szkła?

Warto pamiętać o tym, że szkło może być matowe, przezroczyste, weneckie itp. często możemy spotkać się ze szkłem matowym, lub takim, które pokrywają wzory i zdobienia. Nie każde szkło budowlane stosowane w budownictwie, zwłaszcza w pomieszczeniach wewnętrznych, jest hartowane. Dużo bowiem zależy od decyzji architekta, kierownika budowy lub od samego właściciela domu lub przybytku. Warto jednak zwrócić uwagę na dopasowanie odpowiedniego rodzaju szkła do danego miejsca. Szkło zastosowane po zewnętrznej stronie musi być znacznie grubsze i trwalsze, jednak nie można zapominać o pomieszczeniach wewnątrz domu, których ściany mają być szklane.