Uwaga na tanie podróbki z Chin!

Nie od dziś wiemy, że na wszelkiego rodzaju targach oraz placach oferowane są nieoryginalne produkty znanych marek, takich jak np. Adidas czy Nike. Kiedyś zakup podrobionych produktów był jedyną możliwością nabycia odzieży oraz obuwia z rozpoznawalnym i cenionym logo, czy też popularną „łyżwą”. 

Pierwsza rzecz, która może budzić nasze podejrzenie i informować nas o oszustwie, to cena.

W Warszawie kultowym już miejscem był Stadion Dziesięciolecia, na którym co tydzień odbywał się  największy targ w Europie. Miejsce to funkcjonowało do 2005 roku, kiedy to stary stadion zastąpiono nowym, Narodowym. Obecnie duża część sprzedawców przeniosła się do internetu, gdzie na portalach aukcyjnych oraz specjalnie tworzonych stronach oferowane są produkty podrobione, w 99% charakteryzujące się niższą jakością i precyzją wykonania. Biznes jest bardzo dochodowy – za parę butów z Chin sprzedawca płaci około 15$ (ok. 60PLN), a sprzedaje je, w zależności od modelu oraz marki, w kwotach kilkukrotnie wyższych.

Na co zwracać uwagę, aby nie zostać oszukanym?

Jest kilka rzeczy, na których osoby kupujące przez internet powinny szczególnie zwracać uwagę. Pierwsza rzecz, która może budzić nasze podejrzenie i informować nas o oszustwie, to cena. Przeważnie ceny podróbek są znacząco niższe od cen produktów oryginalnych. Jeżeli np. cena za buty wynosi 100 – 150 złotych mniej, niż na stronie producenta, to prawie na pewno mam do czynienia z oszustem. Podobnie wygląda sprawa z modelami produktów, które zostały wycofane z produkcji bądź były sprzedawane w bardzo małych ilościach (tzw. edycje limitowane) – jeżeli sprzedawca dysponuje takim towarem w dużych ilościach, to w prawie każdym przypadku są to produkty nieoryginalne. Na co również zwracać uwagę? Przed dokonaniem zakupu należy koniecznie przeczytać opinie na temat danego sprzedawcy – w internecie znajdziemy wiele platform służących do wystawiania ocen oraz opinii po dokonanej transakcji. Zachęcamy więc do skorzystania z tej opcji.