Wybierz najbardziej opłacalne źródło ciepła w domu — Ranking

Obecnie rozwój technologiczny sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej możliwości ogrzewania domu. Każdą z tych opcji się różni.

Warto więc wybrać tą najbardziej opłacalną. Jakie źródło ciepła wybrać do swojego domu? W tym zestawieniu wszystkich najpopularniejszych źródeł ogrzewania na rynku znajdziesz odpowiedź.

Ogrzewanie na ekogroszek — lepsza wersja węgla

Ekogroszek stał się ostatnio niezwykle modny. Wynika to z faktu, iż świetnie zastępuje on ogrzewanie węglem, czy drzewem. Biorąc pod uwagę średnią rynkową cenę tego surowca, która wynosi +/- 800 zł za tonę, można bez problemu stwierdzić, że jest to tańsza alternatywa dla innych paliw stałych.

W dodatku substancje, które powstają w trakcie spalania, są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż te pochodzące z np. węgla. Ekogroszek jest więc bardziej ekologiczny. Głównie, ze względu na to, że pozostawia tylko 8% popiołu.

Warto pamiętać o poprawnym przechowywaniu tego surowca, bowiem w sytuacji, gdyby zamókł, straciłby większość swoich właściwości. Dlatego też trzeba to paliwo stałe kupować tylko w sprawdzonych źródłach.

Ogrzewanie gazowe — proste i pewne wyjście

Źródłem ciepła w instalacji gazowej jest zainstalowany kocioł. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich urządzeń, które generują różne koszta. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy:  kotły kondensacyjne, tradycyjne lub pulsacyjne. Właśnie za sprawą tego typu ogrzewania nie trzeba się martwić o osobne urządzenie do podgrzewania wody w domu, bowiem instalacja gazowa się tym zajmie.

Jakiej marki kocioł wybrać?

Obecnie na rynku w Krakowie, ale i okolicach miasta królują kotły buderus. Jest to najbardziej opłacalne wyjście, na zakup nowego systemu ogrzewania. Po złożeniu zamówienia specjaliści montują nowy piec, który dodatkowo jest objęty wieloletnią gwarancją.

Pompa ciepła — tanio i ekologicznie

Pompa działa na niezwykle prostych zasadach. Pobiera ciepło z miejsc o niższej temperaturze, aby następnie przetransportować je do punktu, gdzie panują wyższe temperatury. W praktyce pompa ciepła pobiera zimne powietrze, kumuluje je i zwraca ciepłe. Proste i ekologiczne. To źródło ciepła jest zasilane przez prąd, mimo tego nie generuje dużych rachunków, a wręcz przeciwnie wychodzi taniej, niż większości innych form ocieplania budynku. W dodatku istnieje możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych, które w znacznym stopniu zredukują rachunki.

Ogromnym plusem pompy ciepła jest możliwość założenia rekuperatora. Działanie tego urządzenia sprawia, że wciągnięte z zewnątrz zimne powietrze, jest ogrzewane przez to ciepłe, które jest wywiewane. Skutkiem takiego procesu jest zawsze świeże powietrze w domu.

Ogrzewanie elektryczne — najdroższa opcja

Patrząc na inne możliwości, a także ciągle rosnące ceny prądu ogrzewanie w taki sposób, jest mało opłacalne. Jednak dobrym rozwiązaniem jest używanie ogrzewanie elektrycznego, jako dodatkowe źródło ciepła np. gdy w domu zastosowane jest ogrzewanie podłogowe. Oczywiście w tym przypadku również istnieje możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej, która znacznie zredukuje koszty.

Ogrzewanie olejem opałowym — niedoceniane źródło ciepła

Ogrzewanie olejem opałowym jest zwykle pomijane. Mimo tego, że cena ocieplania domu będzie nawet niższa, niż w przypadku ogrzewania gazem. Największym mankamentem w tego typu dostarczaniu ciepła jest cena i wadliwość kotłów. Obawy te są w głównej mierze słuszne, dopóki nie trafi się na odpowiedniego producenta. W kwestii urządzeń możemy wyróżnić takie kotły jak:  olejowe kondensacyjne oraz niskotemperaturowe. W celu nabycia i zamontowania niezawodnego źródła ciepła należy wybrać kotły olejowe Buderus. Jest to połączenie atrakcyjnej ceny i jakości, za którą opowiada się wieloletnia gwarancja.

kotły ciepła

Jakie jest najbardziej opłacalne ogrzewanie w domu?

Analizując wszystkie aspekty najbardziej opłacalnym wyjściem, bez dwóch zdań wydaje się zamontowanie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dodając do tego zestawu system  rekuperacji,  wówczas takie rozwiązanie staje się tanie, ekologiczne, a same koszty eksploatacji sprzętu również maleją.

Na drugiej pozycji możemy wyróżnić gazowy kocioł kondensacyjny. Jest to również tania i efektywna opcja. W dodatku dla mieszkańców Krakowa i okolic istnieje możliwość skorzystania z najlepszych na rynku kotłów Buderus. Stwarza to więc możliwość posiadania niezawodnego sprzętu, za małe pieniądze, który dodatkowo posiada również długie lata gwarancji.