Zabawa przez naukę – dlaczego warto wybierać zabawki sensoryczne?

Dostęp do zabawek dla dzieci jest dziś lepszy, niż kiedykolwiek. Półki każdego sklepu zastawione są szerokim wyborem gier, pluszaków i zabawek edukacyjnych, wśród których wybór tej właściwiej jest naprawdę trudny. Dla rodziców wartości nie stanowi już bowiem sam element zabawy wprowadzany do życia dziecka przez daną zabawkę, ale również walory edukacyjne, jakie ze sobą niesie. Nowoczesne zabawki powinny łączyć ze sobą elementy nauki i zabawy, a przy tym być dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Rozwijać, ale nie przytłaczać bodźców. Na rynku pojawia się więc coraz więcej firm, dla których zabawki sensoryczne nastawione na rozwój dziecka są najważniejszą kwestią. Dlaczego warto wybierać zabawki sensoryczne i jaki wpływ na rozwój ma nauka przez zabawę?

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to w ogólnym rozumieniu wszelkiego rodzaju zabawki, które angażują wszystkie zmysły dziecka i w konsekwencji stymulują ich prawidłowy rozwój. Zmysły przetwarzają bodźce, które płyną do dziecka z zewnątrz, dlatego niezwykle istotnym jest ich doskonalenie. Zmysły nie działają przy tym samodzielnie – bodźce słuchowe, wzrokowe, węchowe czy dotykowe bardzo często pojawiają się jednocześnie, wymagając od człowieka analizy wielu składników na raz.

Zabawki sensoryczne skupiają się na rozwoju tych funkcji, pomagając dziecku uczyć się świata i poprawnego funkcjonowania w jego realiach.

Najczęściej spotykanym wariantem zabawek sensorycznych są oczywiście zabawki stymulujące dotyk. Wszystko, co wymaga od dziecka dotykania i korzystania ze zdolności manualnych, a więc wszelkiego rodzaju kostki sensoryczne, książeczki z wypukłościami, plasteliny, piaski kinetyczne, czy klocki są tu dobrym przykładem zabawek sensorycznych. Za rozwój zmysłu wzroku odpowiadać będą natomiast przeznaczone dla niemowląt książeczki kontrastowe, czy też inne zadania wymagające od dziecka rozpoznawania barw i kształtów. Są też oczywiście książeczki grające, rozwijające słuch dziecka, a także wiele zabawek łączących ze sobą wszystkie wymienione elementy.

Układanka motoryczna
Zaprezentowana na zdjęciu powyżej układanka motoryczna ze sklepu Liger, to produkt dedykowany dzieciom z zaburzeniami, np. dzieciom z autyzmem. Pomaga rozwinąć ich percepcję oraz stymulować ośrodki w mózgu odpowiedzialne za dobrą manipulację.

Zalety zabawek sensorycznych

Głównym powodem, dla którego zabawki sensoryczne są warte uwagi każdego rodzica jest fakt, że zabawa ma tu bezpośredni wpływ na rozwój wszystkich zmysłów dziecka. Angażujące zarówno wzrok, słuch jak i zdolności motoryczne zabawki pozwalają lepiej poznać otoczenie i oswajać się z wrażeniami związanymi z używaniem wszystkich zmysłów. Dziecko jest od maleńkiego wystawione na ogromną ilość bodźców, których przyswojenie nie zawsze należy do najprostszych. Zabawki sensoryczne pomagają przezwyciężyć ten nadmiar i pozwalają dziecku skupić się na wykonywanej czynności.

Zabawki sensoryczne to też doskonały trening dla umysłu dziecka. Rozwijające inteligencję zabawki sensoryczne wymagają od dziecka konkretnych czynności, takich jak dopasowanie kształtów czy kolorów. Dziecko rozwija więc wyobraźnię i dąży do osiągnięcia konkretnego rezultatu, którego nie może oczekiwać w przypadku złego wykonania zadania.

Zabawki sensoryczne pomagają również w ćwiczeniach pamięciowych, dzięki czemu kojarzenie określonych sytuacji, rozpoznawanie wzorca „działanie – nagroda” czy zapamiętywanie i wykonywanie logicznych czynności będzie dla niego znacznie łatwiejsze.

Wielu rodziców błędnie zakłada, że dziecko powinno opanować wszystkie umiejętności dopiero w przedszkolu. Dzięki zabawkom sensorycznym rozwój psychomotoryczny jest jednak znacznie przyspieszony, co może w rezultacie przyczynić się do większej inteligencji i ogólnej sprawności w przyszłości. Rozwiązywanie puzzli, układanek, czy zabawa w pętelki pozwolą maluchowi opanować koordynację ruchową i nauczą pracy manualnej, która przekłada się z kolei na łatwiej przyswajalną zdolność pisania czy wykonywania zadań technicznych w szkole.