Zamek do drzwi wejściowych – czym kierować się przy wyborze

Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Jest wiele czynników wpływających na nasze poczucie bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych jest wybór odpowiednich drzwi, które poradzą sobie z potencjalnym atakiem złodzieja czy też próbą ich wyważenia.W przypadku drzwi bardzo ważną funkcję pełni zamek – to on w dużej części zabezpiecza wejście do mieszkania. Jest wiele renomowanych firm, które zajmują się produkcją specjalnych, antywłamaniowych zamków.

W naszym artykule postaramy się przedstawić podstawowe informacje, które pomogą w wyborze odpowiedniego produktu. Możemy wyróżnić różne typy zamków, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Ciężko jest więc znaleźć zamek idealny, gwarantujący 100% bezpieczeństwa, ale wierzymy, że na podstawie naszych wskazówek dokonają Państwo właściwego wyboru.

Jaki zamek jest najlepszy?

W celu uzyskania kompleksowego zabezpieczenia przed włamaniem, specjaliści doradzają montaż dwóch solidnych zamków. Pierwszym z nich jest zamek centralny, obsługujący mechanizm ryglowania, a drugim zamek wierzchni, przykręcony do skrzydła od strony pomieszczenia. W przypadku zamka centralnego z wieloma punktami ryglowania, jest on przeważnie wmontowany na stałe w konstrukcję drzwi, przez co niemożliwa jest jego samodzielna wymiana.

zamek szyfrowy

Kontrola dostępu do drzwi

Szczególnie duże bezpieczeństwo mieszkańcom i użytkownikom danego budynku zapewniają zestawy znane jako kontrola dostępu do drzwi. Zestawy takie mogą zawierać breloczki z czytnikiem, karty magnetyczne czy szyfratory. Każdy z wymienionych elementów ułatwia szybkie dostanie się do budynku, często bez potrzeby szukania klucza. Sposób ten jest dobrym rozwiązaniem – karty magnetyczne oraz czytniki posiadają jedynie mieszkańcy danego budynku lub pracownicy biurowca. Taka metoda zabezpieczenia minimalizuje ryzyko dostępu do budynku osobom niepożądanym. 

Zestawy zabezpieczające gwarantują nam najwyższą odpornością na wandalizm i włamania. 

Obecnie, dzięki dużej popularności tego typu zabezpieczeń do drzwi, poszczególne zestawy są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Jednocześnie, producenci zapewniają nam najwyższą jakość produktów. Zamki szyfrowe, zamki elektryczne oraz różnorodne zestawy kontroli dostępu do drzwi, stanowią niezbędne akcesorium do ochrony budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych oraz biurowców i siedzib firm.  

Bardzo częstym wyborem osób prywatnych i zarządców firm, jest zamek szyfrowy. Osoby, które mieszkają lub pracują w danym budynku, znają kod wstępu, co zapewnia ochronę i nie pozwala dostać się do budynku osobom z zewnątrz. 

Wkładka pełni bardzo ważną rolę – to one jest prawdziwym zabezpieczenie przed włamaniem.

Możliwa jest natomiast wymiana wkładki bębenkowej. Wkładka pełni bardzo ważną rolę – to one jest prawdziwym zabezpieczenie przed włamaniem. W przypadku jej uszkodzenia bądź zgubienia klucza, istnieje możliwość sprawnej wymiany tego mechanizmu. Rozróżniamy trzy klasy wkładek – 0,1 oraz 2. Najsolidniejsze są wkładki klasy 2, i właśnie one zalecane są wszystkim posiadaczom mieszkań oraz domów. Stanowią one najlepsze zabezpieczenie przed włamaniem.  Cześć z nich posiada hartowane elementy, które chronią zamek przed przewierceniem, a dodatkowe zapadki uniemożliwiają posłużenie się wytrychem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Dantom.