Zasłony do salonu – z wzorami czy gładkie?

Obecnie wszelkiego rodzaju zasłony, rolety i firanki nie pełnią już jedynie funkcji zasłaniającej, dającej większą prywatność.

Obecnie wiemy już, że zasłony pełnią również szalenie ważną funkcję dekoracyjną, dzięki której wnętrze nabiera zupełnie nowego charakteru. Zastanawiając się jednak nad własnym salonem, stajemy przed dylematem – wybrać zasłony gładkie czy ze wzorem? Jak dobór zasłony wpływa na pomieszczenie?

Zasłony do salonu – co mamy dziś do wyboru?

Trudno dzisiaj mówić o sztywnym podziale zasłon na gładkie, monochromatyczne modele i wzorzyste, kolorowe zasłony. Wyróżniamy dzisiaj zasłonki, odznaczające się jedynie delikatnym wzorkiem gdzieś na dole, na górze lub wzdłuż boku, itd. Duże znaczenie ma również to, czy wybierzesz zasłonę w duże, wyraziste wzory, czy też postawisz na modele z delikatnymi, niezbyt rzucającymi się w oczy wzorami – w zależności od tego uzyskasz zupełnie inny efekt.

Kiedy warto wybrać gładkie zasłony?

Zasłony pozbawione wzorów sprawdzą się wtedy, gdy preferujesz stylizacje minimalistyczne, nie masz pewności, jak dobrze zestawić wzorzyste zasłony z pozostałymi elementami wystroju wnętrza lub po prostu wolisz bardziej uniwersalne zestawienia. Proste zasłony są łatwiejsze do dopasowania i zawsze będą prezentowały się dobrze, niemal niezależnie od stylu, z którym postanowisz je zestawić.

Zasłony ze wzorami – kiedy będą dobrym rozwiązaniem?

Obok gładkich zasłon, modne są również te wzorzyste. Szczególnie chętnie wybierane są wzory geometryczne, które łatwo będzie wpasować w resztę wystroju. Jeśli jednak nie przepadasz za tego typu wzornictwem, to jeszcze nic straconego. Równie dużą popularnością cieszą się motywy roślinne, dzięki którym wniesiesz do salonu powiew świeżości. Jeśli dołączysz do tego żywe kolory, kojarzone z ciepłymi porami roku, masz szansę na stworzenie wnętrza w sympatycznym, botanicznym stylu.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie z pomocą zasłon?

Dobrze dobrane zasłony pomagają w optycznym powiększeniu pomieszczenia, dzięki czemu zmniejszysz uczucie przytłoczenia, jakie często towarzyszy małym pomieszczeniom. Tutaj warto postawić przede wszystkim na jasne kolory, lekkie materiały i delikatne wzory – ciężkie materiały i wzory widoczne z daleka mogłyby przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Aby utrzymać efekt optycznego powiększenia, staraj się unikać zbyt wyrazistych kolorów również w innych elementach aranżacji.

Pomniejszenie pomieszczenia z pomocą zasłon – jak to zrobić?

Jeśli masz wrażenie, że Twój salon jest zbyt duży, możesz mu z powodzeniem nadać bardziej przytulnego charakteru. Pomogą tutaj zasłony z dużymi wzorami w żywych kolorach, przy czym, odwrotnie niż w małych pomieszczeniach, tutaj dobrze sprawdzą się cięższe materiały. Znaczenie mają oczywiście również kolory na ścianach – aby wnętrze było optycznie mniejsze, pomaluj przeciwległe do siebie ściany farbami w intensywnych kolorach.

W jaki sposób rozjaśnić pokój? 

Częstym problemem są pomieszczenia, w które dociera zbyt mało światła. Przebywanie w nich jest często nieprzyjemne – wnętrze wydaje się smutne i ponure. Tutaj w żadnym wypadku nie będą wskazane zasłony w ciemnych barwach – staraj się stawiać na jasne, żywe kolory, koniecznie w ciepłej tonacji. Unikaj nie tylko ciemnych zasłon, lecz też staraj się nie stawiać na kolory zbyt mdłe i sprawiające smutne wrażenie.

zasłona

Zasłony do salonu – wiesz już, co wybierzesz?

Stając przed wyborem zasłonek najlepszych do Twojego salonu, musisz zdecydować przede wszystkim o tym, jaki efekt chcesz uzyskać. W rozjaśnieniu salonu pomogą kolory ciepłe, słoneczne, w żywej tonacji. Optyczne powiększenie zapewnią lekkie, pastelowe kolory i zwiewne materiały, zaś zmniejszenie salonu uzyskasz przez duże wzory w mocniejszych kolorach.

Z kolei na pytanie o to, czy lepsze są zasłony gładkie, czy wzorzyste, nie ma jednej odpowiedzi. Gładkie modele są łatwiejsze do zestawienia z innymi elementami, lecz to właśnie wzory ożywią pomieszczenie i nadadzą mu zupełnie nowego charakteru. Możesz również pójść na kompromis i wybrać zasłony urozmaicone wzorem jedynie na dole lub na górze. Atrakcyjne wzory gotowych ozdobnych zasłon znajdziesz na stronie sklepu My Kaliad Home.