Parawany lekarskie – skuteczna obrona przed zarazkami?

Obecnie, ochrona przed zarazkami i bakteriami to absolutny priorytet, przede wszystkim w placówkach medycznych. Szpitale, przychodnie, sanatoria i prywatne gabinety muszą zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoim pacjentom, by uchronić ich przed zakażeniem się inną chorobą.

Do zachowania najwyższych standardów higieny wykorzystuje się nie tylko płyny i żele dezynfekujące lub mydła antybakteryjne. Środki do dezynfekcji, za pomocą których regularnie czyszczone są meble i sprzęty medyczne oraz różne detergenty mogą zatrzymać rozwój bakterii. Warto jednak pamiętać, że regularna dezynfekcja gabinetów i sal szpitalnych to nie wszystko. Szczególnie istotne jest to, by każdy element wyposażenia był w pełni wykonany z bezpiecznych i wytrzymałych tworzyw.

Poza najbardziej znanymi meblami lekarskimi, czyli szafkami, taboretami, asystorami, kozetkami lub łóżkami, istotne są także elementy ‘dodatkowe’. Nie mniej ważne, lecz często pomijane są akcesoria takie jak parawany medyczne, wagi, stoliki do badań niemowląt oraz wieszaki na kroplówki.

Czy parawan lekarski jest konieczny?

Mimo iż parawany są traktowane jako dodatkowe wyposażenie, nie powinno ich zabraknąć w sali szpitalnej, na której leży co najmniej kilku pacjentów. Parawan stanowi osłonę i często wchodzi w skład wyposażenia gabinetów zabiegowych. Mimo dużej rozpiętości, parawany medyczne nie zajmują dużo miejsca – niektóre modele można złożyć, a znaczna większość parawanów posiada koła jezdne, co zwiększa ich mobilność.

Element ten, podobnie jak reszta wyposażenia każdej placówki medycznej, powinien być wykonany jedynie z tworzyw, które są dopuszczalne przez inspektorat sanitarny.

Produkcja parawanów medycznych jest ściśle nadzorowana i zanim wyrób zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi przejść szereg atestów i kontroli. Parawan medyczny powinien spełniać przede wszystkim rolę ochrony pacjentów przed zarazkami. Jest on częściej traktowany jako zasłona, jednak jego obecność w placówce medycznej znacznie zwiększa bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów. Tworzywa, z jakich wykonuje się wysokiej jakości parawany medyczne, to między innymi metal o lekkiej konstrukcji. Dzięki temu nie jest on ciężki i można go łatwo przetransportować.

Zasłona tworzona jest z materiału nieuczulającego i szczelnego. Dzięki temu, rozprzestrzenianie się zarazków jest zminimalizowane. Wysokiej jakości parawany lekarskie posiadają także koła jezdne, a lepszych modelach, podstawę z kołami można szybko i sprawnie zdemontować.

Parawan jako zasłona

W gabinetach zabiegowych i w gabinetach ginekologicznych, obecność parawanu lekarskiego znacznie poprawia komfort pacjentów. Do zabiegu lub badania trzeba się przygotować i przebrać. Dzięki temu, że pacjent może się swobodnie przebrać, gabinet zapewnia maksymalny komfort. Zdarzają się sytuacje, w których w trakcie wizyty do gabinetu wchodzi inna osoba. Wówczas pacjent, nawet gdy się przebiera – ma zapewnioną prywatność i pełen komfort.

Jaki parawan wybrać do placówki medycznej?

Dobór odpowiedniego parawanu medycznego jest kwestią wysoce indywidualną. Obecnie, na rynku medycznym można dostać parawany jedno, dwuskrzydłowe i składane. Podczas wyboru odpowiedniego parawanu, w pierwszej kolejności należy się kierować producentem. Zaufana i wysoko oceniana marka, która od lat tworzy wysokiej jakości meble medyczne, zapewni nam niezawodne meble oraz wszelkiego rodzaju doposażenie. Certyfikowane meble znanej marki posłużą nam przez lata.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są materiały wykorzystane w procesie produkcji. Meble medyczne muszą spełnić surowe wymagania, by móc znaleźć się w placówce medycznej. Tworzywa, z których powstaje parawan medyczny to najczęściej metal, który następnie pokrywany jest lakierem lub farbą proszkową. Zarówno konstrukcja, jak i zasłona oraz dodatkowe elementy, wykazują wysoką odporność na promieniowanie słoneczne oraz promieniowanie światła UV z lamp. Dodatkowo, parawan medyczny nie niszczy się pod wpływem wilgoci, wody oraz niekorzystnych warunków pogodowych.