Co warto wiedzieć o jodze?

Joga to obecnie bardzo modna forma aktywności fizycznej. W miastach możemy zobaczyć wiele nowych miejsc do ćwiczeń, a w Internecie całą masę filmów szkoleniowych. Co powinniśmy wiedzieć o jodze?

Przed pierwszymi zajęciami

Jeżeli to dopiero Twój początek przygody z jogą to musisz wiedzieć, że ćwiczenia odbywają się boso na macie do tego przeznaczonej. Nawet na podstawowe zajęcia potrzebne będą wygodne, rozciągliwe ubrania. Na łagodnych, wolniejszych zajęciach dobrze ubrać się cieplej – w spodnie dresowe i koszulkę z długim rękawem. Ze względu na to, że wiele pozycji wykonuje się z głową w dół warto zdecydować się na obcisły strój. T-shirt zsuwający się z pleców i ograniczający nam pole widzenia nie będzie ułatwiał ćwiczenia.

Na niektórych technikach używa się dodatkowego wyposażenia, takiego jak paski, klocki czy koce. Nie musimy kupować tych akcesoriów – zapewni je studio. Jednak jeżeli chcemy ćwiczyć z filmikami z Internetu będziemy musieli kupić specjalną matę. Resztę akcesoriów, przynajmniej na początku, da się zastąpić przedmiotami codziennego użytku.

Czy joga jest dla mnie?

Joga jest dostępna dla wszystkich. Niezależnie od tego jak wyglądamy, ile mamy lat, jaka jest nasza kondycja fizyczna, ile ważymy, co robimy czy w co wierzymy. Jeżeli jesteś bardzo nieelastyczny skorzystaj z łagodniejszych lekcji. W przypadku urazów, kontuzji i schorzeń należy o nich poinformować instruktora. Doświadczony jogin zawsze będzie w stanie zaproponować alternatywne pozycje, które będziesz mógł wykonać. W jodze uznaje się, że pewien dyskomfort jest w porządku, ale nic nie powinno nas boleć. To ćwiczenia, które bardzo stawiają na słuchanie własnego ciała.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Joga to wyjątkowe ćwiczenia. Nie dość, że każdy może się podjąć tej aktywności fizycznej to jest ona wyjątkowo zdrowa. Poprawia kondycję naszych mięśni, stawów i narządów, pozwala lepiej spać. Jeżeli uprawiamy sport będzie wspaniałym uzupełnieniem naszych treningów, ponieważ poprawia wydajność i zapobiega urazom. Dodatkowo wspiera szybszą regenerację po treningu.

Jeżeli zmagamy się z problemami zdrowotnymi, joga również może być pomocna. Zapobiega ona takim stanom jak cukrzyca, choroby serca i zaburzenia autoimmunologiczne.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na kręgosłup i spowalniają negatywne skutki pracy biurowej. Dzięki ćwiczeniom oddechowym zmniejszają również stres. W wielu szkołach istnieją nawet specjalne zajęcia, które koncentrują się właśnie na tym, by pracować nad kręgosłupem.

To praktyka, która pomaga poprawić naszą wytrzymałość, siłę, postawę, równowagę i elastyczność. Do tego wszystkiego na zajęciach możemy się odstresować i poczuć zastrzyk dodatkowej energii.

Pozycja w jodze

Czym się różnią style jogi?

Najbardziej popularnym stylem, zwłaszcza dla osób początkujących, jest hatha joga. W tej technice porusza się wystarczająco wolno, aby każdy mógł nadążyć i odpowiednio popracować w danej pozycji. Jednak różni jogini sięgają do różnych stylów i łączą je.

W jodze wciąż podstawą jest osobisty kontakt. Wiedzę czerpiemy bezpośrednio od naszego nauczyciela. Nie ma oficjalnych uniwersytetów i sformalizowanych praktyk. Stąd różnorodność styli. Rozpoczynając przygodę z tą formą aktywności fizycznej warto zapoznać się z systemami takimi jak Ashatanga, Iyengar, Bikram czy Sivananda.

Powinniśmy zastanowić się czego oczekujemy od zajęć i na tej podstawie wybrać takie, które najlepiej nam pasują. Osoby bardzo aktywne mogą wybrać bardziej ekstremalne formy jak joga dynamiczna, Power-joga czy Acro-joga.