Obroża półzaciskowa dla psa – czym się charakteryzuje?

Skoro decyzja o posiadaniu psa zapadła, to należy pomyśleć o „wyprawce” dla nowego domownika. Wybór akcesoriów jest naprawdę duży, nawet istnieje kilka rodzajów obroży. Co wyróżnia obrożę półzaciskową i dla jakich piesków będzie najlepsza? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i tym samym ułatwić Państwu decyzję.

Jak działa obroża półzaciskowa?

Ten typ obroży zakłada się po prostu przez głowę psa. Oprócz paska tworzą ją stalowe d-ringi. Kiedy zwierzę zacznie się gimnastykować, aby ściągnąć niechcianą obrożę, półzacisk zacznie działać i zmniejszy swój obwód, uniemożliwiając zdjęcie obroży. Oczywiście stopień zacisku jest regulowany tak, aby nie zrobić krzywdy pieskowi. Dlatego też ta obroża jest bezpieczniejsza niż obroża zaciskowa. Podczas zwykłego spaceru obroża nie będzie przeszkadzać pupilowi.

Dla jakich psów obroża półzaciskowa?

Obroża półzaciskowa to najlepszy wybór dla psów, u których obwód szyi jest większy niż obwód głowy, a przez to lubią wyślizgiwać się z obroży i uciekać swoim właścicielom. Ten typ obroży bardzo dobrze sprawdzi się podczas nauki chodzenia psa na luźno puszczonej smyczy. Będzie też ułatwieniem dla ras z długą sierścią, ponieważ uniemożliwi zatrzaskiwanie się futra w zapięcie.

dobranie smyczy i obroży półzaciskowej dla psa

Rodzaje obroży półzaciskowych dla psów

Z podstawowego podziału można zdobyć obrożę półzaciskową w różnych rozmiarach i szerokościach. Wybór zależy od wielkości psa i obwodu jego głowy. Tak jak inne akcesoria dla psów, tak i obroże dostępne są prawie we wszystkich możliwych kolorach i wzorach. Wyróżnia się też trzy rodzaje obroży półzaciskowych: klasyczną, maringale (czyli półzacisk pętelkowy) oraz z łańcuszkiem.

Klasyczna obroża półzaciskowa

Tym, co zaciska się w zwykłej obroży półzaciskowej, jest pasek. Ten typ musi być dopasowany do Twojego pupila, być zrobiony z dobrego materiału, który nie będzie obcierać ani odparzać psa. Jeżeli pies wciąż się wyrywa i nie potrafi nauczyć się chodzenia na luźnej smyczy, to ta materiałowa obroża nie wytrzyma zbyt długo, ponieważ metalowe elementy ją przetrą.

Martingale

W przypadku obroży typu martingale tym, co się zaciska jest pętelka, do której przypina się smycz. Każde pociągnięcie zmniejsza pętelkę, a obroża zaczyna przylegać do szyi czworonoga. Ten model odradzany jest właścicielom psów, którym bardzo trudno oduczyć się ciągnięcia.

obroża półzaciskowa dla dużego psa

Półzacisk z łańcuszkiem

Działa tak samo jak jego poprzedniczki. Elementem, który się zaciska jest łańcuszek. Jest on dokładnie spawany tak, aby nie zranić psa. Wadą tej obroży może być dla niektórych dźwięk dzwonienia podczas ruchu zwierzaka. Psy może on drażnić lub kojarzyć się z mało przyjemnym zaciskiem. 

Na co zwrócić uwagę wybierając obrożę dla małego i dużego psa?

Obroża półzaciskowa została stworzona przede wszystkim po to, aby uczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Tego, aby nie pędził i nie ciągnął swojego właściciela. Zaleca się, aby na czas zabawy, zdejmować tę obrożę i nie ryzykować zahaczeniem o coś. Ważne, aby nie łączyć obroży półzaciskowej ze smyczą typu flexi, ponieważ oba akcesoria wykluczają się. Długa, praktycznie nieograniczona smycz uczy psa ciągnięcia, możliwości dojścia do prawie każdego miejsca. Natomiast obroża półzaciskowa ma tego oduczać. Lepszym rozwiązaniem będzie połączenie jej z jakąś klasyczną smyczą. Szczególnie wybierając obrożę dla małego psa warto zastanowić się czy półzaciskowa nie nadwyręży szyji czworonoga.

Obroża półzaciskowa to jedna z lepszych obroży dla czworonożnego przyjaciela. Jeżeli więc potrzebujesz czegoś, co zatrzyma Twojego pupila przed ucieczką, to możesz ją śmiało kupować i na pewno nie będziesz żałować.