Jak zabezpieczyć grill na zimę?

Gdy kończy się lato oraz czas polskiej złotej jesieni, okres grillowania w ogrodzie dobiega końca. Jednak przed zakończeniem sezonu grillowego, warto zabezpieczyć nasz grill i należycie przygotować go na kolejny sezon, tak, aby w przyszłym roku był w dobrym stanie.

Gruntowne czyszczenie rusztu

W zależności od warunków atmosferycznych, możliwe jest, że we wrześniu, a nawet w październiku nadal będziesz cieszyć się rodzinnymi spotkaniami przy grillu w ogrodzie, ale wraz z nadejściem pierwszych deszczy i niskich temperatur nadszedł czas, aby przygotować grilla na przyszły rok.

Gdy chcemy na dobre zakończyć sezon grillowania, zdecydowanie nie wystarczy oczyścić grilla z popiołu i po ostatniej imprezie lub przetrzeć kratki papierem w celu pozbycia się przyschniętych resztek. Dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów grilla jest konieczne, aby grill nie uległ uszkodzeniu w czasie zimy.

Aby wyczyścić grilla, niezależnie od jego rodzaju, powinniśmy użyć metalowej szczotki, która pomoże nam usunąć przylegające pozostałości. Jeśli wcześniej rozgrzejemy grilla, zadanie to będzie łatwiejsze do wykonania. Do dokładniejszego czyszczenia należy użyć wody z mydłem.

Czyszczenie w zależności od typu grilla

Aby dokładnie wyczyścić grille węglowe, powinniśmy usunąć cały popiół ze zbiornika, po jego ostygnięciu, a następnie, za pomocą szczotki drucianej, wody i mydła usunąć wszystkie pozostałości, które przywarły do zbiornika na popiół. Przed zabezpieczeniem grilla i odstawieniem go na zimę należy dokładnie wysuszyć wszystkie części, aby zapobiec ich rdzewieniu na skutek wilgoci.

W grillach gazowych należy przede wszystkim odłączyć gaz, aby można było bezpiecznie wyczyścić palniki. Jeśli to możliwe, należy wyjąć i dobrze wyczyścić każdy z nich, sprawdzając, czy otwory, przez które wydobywa się płomień, nie są zatkane.

Warto zadbać również o dno grilla, gdzie zbierają się tłuszcz i pozostałości z grilla, a które powinny być czyszczone za pomocą szczotki. Pokrywę i tacę należy szorować miękką szmatką lub gąbką, aby usunąć pozostałości tłuszczu i nie porysować powierzchni. Niektóre grille posiadają tacę do zbierania tłuszczu, którą należy czyścić detergentem po to, by go skutecznie usunąć tak, aby taca nie zamarzła w zimie.

Jak przechowywać grill w zimie?

Biorąc pod uwagę polskie warunki pogodowe panujące o tej porze roku, nie jest wskazane, aby pozostawić grill na zewnątrz w miesiącach zimowych bez pokrywy, która dobrze go ochroni i odizoluje go od złej pogody. Jeśli grill jest przenośny i mamy taką możliwość, najlepiej przechowywać go w zamkniętym pomieszczeniu: w ogrodowej szopie, w garażu lub w domu.

Przed zabezpieczeniem grilla przed zimą warto sprawdzić, czy części wymagają naprawy, tak aby w nowym sezonie był on gotowy do użycia wraz z pierwszym rozpaleniem. Ruszt oblepiony tłuszczem czy zepsuty palnik to jedna z tych mniej miłych niespodzianek, które mogą się nam przydarzyć, jeśli nie zapobiegniemy im wcześniej.

przechowywanie grilla w zimie

Ubierz swojego grilla na zimę

Chcesz przygotować swojego grilla na nadejście zimy, jednak nie możesz sobie pozwolić na schowanie go do pomieszczenia? Czas na pokrowiec na grill. Polacy coraz częściej decydują się na jego zakup ze względu na to, że chociaż wiąże się początkowo z większym wydatkiem, pozwala skutecznie przedłużyć użytkowanie urządzenia, zapobiegając dostawaniu się do niego wilgoci.

Pokrowiec na grilla to dobra opcja na każdą pogodę: powitaj ulewny deszcz, mróz, śnieg, rosę, szron czy palące słońce mając pewność, że Twój grill będzie należycie chroniony bez względu na to, jakie warunki pogodowe przyniesie kolejny dzień. Ta lekka, ale wytrzymała osłona jest łatwa w montażu i zapinaniu, a dzięki niej Twój grill będzie przez długi okres lśnił tak jak pierwszego dnia.