Jak zadbać o bezpieczeństwo psa w podróży?

Zostawianie psa samego w domu, gdy wybieramy się w podróż, nie wchodzi w grę. Dlatego najczęściej, gdy jest taka możliwość, właściciele czworonogów decydują się na zabranie psa ze sobą na wyjazd. Jak jednak przygotować się do tego wydarzenia i jak skompletować podróżną wyprawkę do auta dla psa? Na co należy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego? Co jest absolutnie niezbędne w przypadku dłuższych podróży autem? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i spraw, że podróż będzie dla Twojego psa nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim w stu procentach bezpieczna!

Odpowiednie akcesoria dla psa na bezpieczną i wygodną podróż

Pierwsza podróż z psem autem dalej niż do weterynarza to naprawdę duże wyzwanie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do tego, aby zapewnić bezpieczną podróż sobie oraz psu, a także innym uczestnikom ruchu. Podczas jazdy autem nie powinno trzymać się psa w samochodzie luzem, to znaczy bez smyczy. Nawet jeśli pies jest usłuchany i grzeczny, to podczas długiej podróży może się on zwyczajnie nudzić lub czegoś przestraszyć. Wtedy zacznie sobie szukać zajęcia i może coś w aucie zniszczyć lub po prostu będzie próbował dostać się do swojego właściciela prowadzącego auto. Takie zachowanie niestety może spowodować duże zagrożenie na ulicy, dlatego też naprawdę warto zadbać o to, aby pies w trakcie jazdy miał swoje miejsce.

Najlepszym rozwiązaniem, które jest bardzo często wybierane, są specjalne maty na tylne siedzenie samochodu. Wydzielają one przestrzeń dla psa, po której może on się poruszać. Ścianki ograniczają mu możliwość wychodzenia poza specjalną matę, a materiał dodatkowo chroni siedzenie przed sierścią i innymi zabrudzeniami. Większość tego typu mat posiada specjalną, krótką smycz, którą można przypiąć do szelek psa, aby utrzymać go na miejscu. Żeby zwierzę nie nudziło się podczas jazdy, warto zabrać mu jego ulubione zabawki lub kupić na drogę naturalne gryzaki, które nie tylko zajmują zwierzę, ale pomagają mu też dodatkowo rozładować stres, który może wywołać podróż autem.

maly pies w wygodnych szelkach

Dobrze dopasowane psie szelki samochodowe to podstawa

Bez względu na to, jak dokładnie będzie podróżował Twój pies, niezbędne jest dopasowanie do niego odpowiednich szelek samochodowych. Muszą zapewniać mu one bezpieczeństwo przez całą trasę oraz uniemożliwiać wyswobodzenie się z nich, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że pies będzie próbował dostać się na przykład do Ciebie na kolana, co mogłoby okazać się niezwykle niebezpieczne w trakcie jazdy zarówno dla Twojego pupila, jak i dla Ciebie oraz pozostałych pasażerów i innych uczestników ruchu. Dlatego też dobrze dobrane szelki samochodowe są niezwykle istotne i należy do ich wyboru naprawdę bardzo się przyłożyć. Nie mogą być one zbyt ciasne ani ograniczać swobody psiaka, ale jednocześnie muszą utrzymywać go one na odpowiednim miejscu.

Idealne szelki dla psa do samochodu to szelki bezuciskowe. Są one bardzo bezpieczne i wygodne zarówno dla dużych psów, jak i dla niewielkich ras. Szelki bezuciskowe na klatce piersiowej psa mają najczęściej dodatkowo miękki materiał, który sprawia, że ich paski nie uciskają psa, gdy ten zaczyna się wiercić. Sprawia to, że są one bardzo bezpieczne i idealnie dopasowują się do ruchów psa, jednocześnie uniemożliwiając mu ucieczkę czy przemieszczanie się dalej, niż sięga smycz, do której są one przypięte. Dzięki temu Twój zwierzak będzie podróżował w sposób bezpieczny oraz bardzo komfortowy. Szelki nie będą go uciskać, ale jednocześnie zwierzak nie będzie miał możliwości się z nich wyswobodzić.