Materace gimnastyczne do szkoły

Lekcje wychowania fizycznego w szkołach są obowiązkowymi zajęciami, w których powinien uczestniczyć każdy uczeń. Nic w tym dziwnego – regularna aktywność fizyczna pozwoli dzieciom rozładować nagromadzoną podczas nauki energię, a także pozytywnie wpłynie na ich zdrowie oraz sylwetkę i postawę. Jednocześnie WF w szkołach powinien być prowadzony w sposób interesujący i zachęcający dzieci do aktywnego uczestnictwa. Świetnie w organizacji lekcji WF sprawdzą się materace gimnastyczne.

Odpowiednie wyposażenie sali gimnastycznej w szkołach to spore wyzwanie. Nie tylko konieczne jest zapewnienie akcesoriów i niezbędnego sprzętu. Ważne jest, aby na sali znalazły się również wielofunkcyjne materace gimnastyczne. Wbrew pozorom trudno wyobrazić sobie zajęcia z wychowania fizycznego bez materacy, które mogą nie tylko służyć jako doskonała pomoc do wykonywanych ćwiczeń, ale przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo w trakcie gimnastyki.

Materace gimnastyczne na lekcjach WF – rola

Nauczyciele wychowania fizycznego od wielu lat wykorzystują materace gimnastyczne w trakcie prowadzenia swoich zajęć. W ten sposób urozmaicają typowe dyscypliny sportowe, a dodatkowo zachęcają dzieci do uczestnictwa w lekcjach WF.

Podstawową rolą materacy gimnastycznych na lekach wychowania fizycznego jest bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Dobrej jakości materace o odpowiednich właściwościach amortyzują i zabezpieczają ciało przed bolesnymi upadkami w trakcie uprawiania sportu. Materace gimnastyczne do szkoły powinny także zapewniać przyczepność do podłoża, a antypoślizgowa powierzchnia zapobiegać jego przesuwaniu, co grozi kontuzją ucznia.

Materace gimnastyczne oprócz swojej podstawowej roli, czyli ochronie zdrowia dzieci, stanowią świetny sposób na urozmaicenie lekcji. Można je wykorzystać nie tylko do konkretnych dyscyplin sportowych, jak na przykład gimnastyka, ale również potraktować jako element toru przeszkód w zabawach grupowych. Materace mogą także być wykorzystywane w postaci akcesoriach w grach zespołowych.

W jakich sportach sprawdzą się materace gimnastyczne?

Materace gimnastyczne, jak sama ich nazwa wskazuje, są przeznaczone do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego z zakresu szeroko pojętej gimnastyki. Służą one do ćwiczeń zachowania równowagi, chroniąc dzieci przed bolesnym upadkiem i kontuzją. Materac może być też wykorzystywany do wykonywania różnego rodzaju przewrotów czy ćwiczeń relaksacyjnych. W zależności od grubości materaca, można na nim z powodzeniem wykonywać ćwiczenia bardziej zaawansowane – jak stanie na rękach.

Materac gimnastyczny sprawdzi się także na zajęciach z akrobatyki. Zabezpiecza on przed upadkiem, a wystarczająco gruba powierzchnia chroni przed skręceniami, wybiciami czy złamaniami kości i stawów.

Nauczyciele wychowania fizycznego bardzo często wykorzystują materace gimnastyczne w różnego rodzaju zawodach i grach zespołowych. Materace świetnie sprawdzą się jako jeden z elementów toru przeszkód, gdzie trzeba zrobić przewrót, przeskok przez niego czy zwyczajne okrążenie jego wymiarów. Pomysłów na zastosowanie materacy gimnastycznych na lekcjach wychowania fizycznego jest naprawdę wiele i jedyne co ogranicza nauczycieli to ich pomysłowość.

Cechy materacy gimnastycznych w szkołach

Materac, który ma stanowić wyposażenie sali gimnastycznej powinien posiadać konkretne parametry. W ten sposób będzie on doskonale pełnił swoją funkcję i zapewni bezpieczeństwo dzieciom w trakcie ćwiczeń.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego grubość oraz wymiary. Im większa powierzchnia materaca, tym więcej jego zastosować zarówno w trakcie lekcji gimnastyki, akrobatyki, jak i podczas gier opartych na rywalizacji. Podobnie wygląda kwestia grubości materaca – im grubszy tym teoretycznie bezpieczniejszy. Warto jednak zamówić materace gimnastyczne o różnej grubości, dzięki czemu będzie można je dopasować do wybranej dyscypliny sportowej.

Istotną cechą materacy gimnastycznych jest również ich twardość. Dzieci nie powinny ćwiczyć na materacach zbyt twardych, gdyż może to prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia kontuzji. Najbezpieczniejsze są materace miękkie, o grubości nie przekraczającej 10 cm. W przypadku starszych dzieci i młodzieży, dobrze jest zdecydować się na materac o średniej twardości. Materace twarde są przeznaczone do profesjonalnej gimnastyki oraz nauki sztuk walki.

Materace gimnastyczne sprawdzają się nie tylko w przestrzeni szkolnej. Można je z powodzeniem wykorzystać na siłowniach, salach fizjoterapeutycznych oraz rehabilitacyjnych. Szerokie zastosowania materacy gimnastycznych sprawiają, że są one niezwykle funkcjonalne i świetnie sprawdzają się w każdej przestrzeni, gdzie uprawiana jest aktywność fizyczna.