Plusy i minusy życia w Niemczech – tego się nie spodziewałeś!

Życie wielu ludzi na świecie wygląda różnie. Jedni mają się jak pączek w maśle, a inni muszą pracować dzień i noc, by zapewnić sobie dobre warunki do życia. Ktoś mógłby powiedzieć, że jest to kwestia zarobków w danym kraju i pewnie miałby rację, ale inną sprawą jest to, że jeśli w jednym kraju płace nie są odpowiednie, to można spróbować zarabiać w innym. Tak to wygląda na przykład w Polsce.

Bardzo wielu Polaków wyjeżdża do Holandii, Wielkiej Brytanii czy nawet do Stanów Zjednoczonych, ale warto się zastanowić czy najlepszą opcją nie byłoby życie w Niemczech? Rozważenie plusów i minusów życia u zachodnich sąsiadów na pewno pomoże w odpowiedni na to pytanie.

Plusy:

 • Największą zaletą dla Polaków jest oczywiście mała odległość od Polski. Dzięki temu bez problemu można się wybrać na weekend do rodziny lub po prostu pobyć wśród polskiej kultury i rodzimych obywateli. Wcześniej największy problem z częstymi podróżami stanowił długi czas spędzony na granicy, natomiast w czasach pandemii otworzono dużo więcej przejść granicznych i nawet w okresie wakacyjnym przejazd trwa chwilę.
 • Warto również zauważyć, że dojazd do Niemiec jest możliwy praktycznie każdym środkiem transportu, a bardzo popularną jest podróż autokarem, która jako jedna z najtańszych opcji zapewnia równie duży komfort jak podróż samochodem.
 • Drugim plusem dla żyjących w Niemczech są zarobki, dlatego też mówi się głównie o Polakach wyjeżdżających tam do pracy. W Polsce najniższa krajowa wynosi 2600 zł brutto, a w Niemczech to około 1600 euro brutto, czyli ponad trzykrotnie więcej.
 • Ponadto w Niemczech nie brakuje ofert pracy. Można znaleźć pracę dorywczą, stałą, bez doświadczenia czy nawet bez znajomości języka.
 • Kolejną ważną wyróżniającą się zaletą jest tolerancja Niemców. Zwłaszcza w dużych miastach można spotkać wielu obcokrajowców, innowierców, ale także zobaczyć, że na każdym kroku stawia się jako priorytet pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, czy w trudnej sytuacji, co również świadczy o dużej empatii tego narodu w tych czasach.
 • Ostatnim już wartym przytoczenia plusem jest bardzo dobrze rozwinięty system opieki zdrowotnej. Wiele firm zapewnia pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, a powszechnie wiadomo, że niemiecki system w tej kwestii jest jednym z najlepszych na świecie.
 • życie w niemczech

Minusy:

 • Największym minusem życia w Niemczech, który wymieniają Polacy żyjący już tam jakiś czas, jest biurokracja. Stanowi ona mankament zwłaszcza dla ludzi nie znających języka, ale głównym problemem jest to, że Niemcy to kraj bardzo dokładny i prawy, w którym na wszystko trzeba mieć dowód i pozwolenie, dlatego na załatwienie na przykład urzędowych spraw czeka się o wiele dłużej niż w Polsce.
 • Dla niektórych Polaków problem stanowi rozłąka z bliskimi, ale jest to kwestia, która dotyka każdego na emigracji. Rozwiązaniem są oczywiście rozmowy telefoniczne, zwłaszcza jeśli ktoś zakupi telefon na abonament w Niemczech, ale mimo to, bardzo wielu Polaków decyduje się przenieść do Niemiec z całą najbliższą rodziną, by uczucie tęsknoty było jak najmniejsze.
 • Wadą związaną z wysoką płacą jest to, że każdy produkt i usługa jest w Niemczech dużo droższa niż w Polsce. Ceny są często wygórowane, zwłaszcza dla przyjeżdżających tam emigrantów, którzy nie zdają sobie z tego sprawy.
 • Mniejszym minusem jest dla Polaków nauka języka.
 • Wielu emigrantów przyjeżdżających do Niemiec skarży się na trudność porozumiewania się po niemiecku, jednak dla ludności polskiej nie jest to duży problem, prawdopodobnie przez podobne korzenie tych dwóch języków. Nie zmienia to faktu, że całkowity brak znajomości języka polskiego jest problematyczny zwłaszcza przy wyborze mieszkania czy przy załatwianiu urzędowych spraw.
 • Wielu Polaków żyjących w Niemczech skarży się również na pogodę. Mimo, że klimat nie różni się za bardzo, to na zachodniej stronie Europy pogoda jest dużo bardziej kapryśna i zmienna niż w Polsce.

Jak można zauważyć, życie w Niemczech ma swoje wady i zalety. Ich ilość jest oczywiście zmienna, ponieważ dla jednych może być wadą coś, co dla innych jest zaletą i odwrotnie. Dlatego też przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Niemiec, warto zrobić sobie taką listę plusów i minusów życia tam, by ten duży życiowy krok był najbardziej przemyślany.